Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Dlouho vedla. Pak Pančochová rozpůlila helmu a skončila v nemocnici

Šárka Pančochová během olympijského slopestylu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šárka Pančochová během olympijského slopestylu | foto: ReutersReuters

ROZA CHUTOR (Od našeho zpravodaje) Po prvním kole vedla, ale medailový sen Šárka Pančochová na zimních hrách v Soči nenaplnila. Česká snowboardistka skončila pátá, historicky první olympijskou vítězkou ve slopestylu se stala Američanka Jamie Andersonová.

Pančochová už se v neděli v Extreme Parku ve středisku Roza Chutor představila, v semifinále si s přehledem zajistila postup, navíc z prvního místa.

ON-LINE REPORTÁŽ Z FINÁLE ZDE

Pohodu si přenesla i do bitvy o medaile. Před prvním kolem, do kterého vyrazila jako čtvrtá v pořadí, zamávala na startovní hraně kamerám a s grácií zvládla náročnou trať: nejprve povedený transfer na railu, poté dlouhý frontside 540 s parádním grabem. Na závěr česká snowboardistka ukázala elegantní backside 720.

Rozhodčí, kteří zvolili přísnější metr, oslovila a inkasovala 86,25 bodů. První místo! A její soupeřky se nemohly před třiadvacetiletou Češku dostat. Ohrozila ji jen Američanka Jamie Andersonová, čtyřnásobná medailistka z X-Games, jež přesto zaostávala o bezmála šest bodů.

Soupeřky utěšují Šárku Pančochovou po pádu ve finále slopestylu

Soupeřky utěšují Šárku Pančochovou po pádu ve finále slopestylu

Další favoritky kazily, rakouská vítězka kvalifikace Anna Gasserová dokonce předvedla groteskní vsuvku, když se odpíchla předčasně a nemohla se ani za pomoci trenéra vyšplhat zpátky na start.

Drama gradovalo ve druhém kole. Britka Jenny Jonesová ukázala pěknou úvodní sekvenci na překážkách i bezchybné skoky. V cíli radost a - 87,25 bodů a průběžné vedení.

Pančochová v nemocnici

Šárka Pančochová má po pádu podezření na otřes mozku a hned po závodě s českými lékaři odjela do nemocnice. "Ti vědí víc, než my všichni dohromady, co mají dělat, takže teď už jsem klidný," říkal trenér Černík. "Je o ni dobře postaráno."

Pančochová si před ZOH Soči vyjela i nominaci pro U-rampu, jejíž kvalifikace i finále se konají ve středu. "Bohužel bude mít jen jeden trénink v rampě, což není ideální, ale zdraví je přednější," ujistil Černík. "Teď budeme řešit, co budeme dělat ráno, až se probudí. Asi bude mít zatuhlý krk."

Hned potom Sina Candrianová ze Švýcarska - rovných 87 bodů, Pančochová klesla na třetí místo.

A odpovědět nemohla, potkal ji ošklivý pád. Ve druhé jízdě vletěla na první skok příliš rychle, trik přetočila, prkno se zaseklo zadní hranou a snowboardistka praštila zády o svah. Byla pořádná rána, Češka zůstala ležet na sněhu, až po několika vteřinách se zvedla.

Sklouzla do cíle, kde na ni čekala jedna z organizátorek a ptala se: "Jste OK? Nechcete lékaře?" Pančochová odmítla, jen se chytla za hlavu a ukázala rozšklebenou helmu, která jí při karambolu praskla.

Ve tváři už jí zase zahrál úsměv, ale za okamžik povadl.

Z medailových stupínků českou naději vystrčila mistryně světa či vítězka X-Games Enni Rukajarviová, kterou sudí zaplatili 92,50 body. Finku pak ještě předčila Andersonová, která si zlepšila na 95,25 bodů a třeštila zlatou radostí.

Vydržela jen tři otázky

Když Pančochová vypadla z boje o medaili, poslali ji do mix zóny, prostoru pro rozhovory. "Bouchla jsem se do hlavy, ale žiju, takže dobrý," spustila před televizní kamerou. "Přetočila jsem frontside 540. Škoda, měla jsem vymyšlenou ještě lepší jízdu, ale bohužel, co se dá dělat."

Po třech otázkách zbledla a omlouvala se: "Budu muset jít, sorry..."

Snowboardistce se udělalo špatně. Přispěchal za ní trenér Martin Černík a organizátorky se ptal:" Where´s she going, kam ji vedete?"

"K doktorovi..." slyšel odpověď.

Bratr Pančochové: Po tom pádu jsem měl opravdu strach:

Snowboarding: Ženy - slopestyle:

Finále: 1. Andersonová (USA) 95,25, 2. Rukajärviová (Fin.) 92,50, 3. Jonesová (Brit.) 87,25, 4. Candrianová (Švýc.) 87,00, 5. Pančochová (ČR) 86,25, 6. Shorrová (USA) 75,00, 7. Brightová (USA) 66,25, 8. Derungsová 58,50, 9. Könzová (Švýc.) 54,50, 10. Gasserová (Rak.) 51,75.

Semifinále: 1. Pančochová (ČR) 90,50, 2. Candrianová (Švýc.) 84,25, 3. Jonesová (Brit.) 83,25.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!