12. srpna 2016 6:08 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Doping si koupila v Kalifornii. Je hon na ruskou plavkyni nespravedlivý?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 50Diskuse
Jefimovová se musela sklonit před Američankou Lilly Kingovou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jefimovová se musela sklonit před Američankou Lilly Kingovou. | foto: Reuters

RIO DE JANEIRO/PRAHA Americkému plavci Codymu Millerovi se vybavila scéna z filmu Rocky 4, v níž Sylvester Stallone bojuje proti nadopovanému sovětskému monstru Ivanu Dragovi. Hlavních rolí se v olympijském bazénu v Riu ujaly plavkyně: 19leté torpédo z USA vs. Ruska s dvojnásobným dopingovým škraloupem.

Zatímco Lilly Kingovou vítá aplaus, Julia Jefimovová se dočká nadávek a nenávistného bučení.

„Buuuum. Amerika vítězí!“ píše Miller na Twitter, jakmile Američanka dohmátne o 57 setin dřív. Kingová zvedá ruce nad hlavu jako v ringu. Vřeští nadšením.

A „monstrum“, které porazila? Propuká v pláč. Usedavě brečí už pět minut a nemůže přestat. To není zrovna filmový happy end.

Jsi jednička v podvádění

Kingová byla první, kdo vyprovokoval tuhle přestřelku, která vyvrcholila vypjatým soubojem o zlato na trati 100 metrů prsa.

Když Jefimovová ovládla své semifinále, zvedla ukazováček nad hlavu. Americká teenagerka ji pak na břehu parodicky napodobovala. „Jo, jsi jednička, ale leda tak v podvádění,“ vzkázala soupeřce.

Narážela na minulost Jefimovové, která kvůli dopingovým prohřeškům vůbec neměla v Riu závodit. Dvakrát ovšem uspěla s odvoláním a na poslední chvíli na hry odletěla.

To se nelíbilo dalším plavcům, kteří se připojili k lovu na Rusku. Legendární Michael Phelps prohlásil: „Někteří sportovci jsou opakovaně pozitivně testováni, a přesto smějí závodit. To mě vytáčí.“

Slzy nenáviděné plavkyně. Ruska Julia Jefimovová získala v Riu stříbro, přesto se neubránila slzám. Kvůli dopingové minulosti na ni diváci pískali a bučeli.
Ruská plavkyně Julia Jefimovová se stříbrnou medailí.

Poté, co Kingová vyhrála, kopla do Rusky ještě jednou. Odmítla ji na stupních vítězů podat ruku a výsledek označila za „výhru pro čistý sport“.

„Je možné dostat se na vrchol a dělat to fér,“ uzavřela spokojeně.

Copak studená válka neskončila?

Ačkoliv se zdá, že příběh dopadl správně a dobro zvítězilo nad zlem, možná nakonec šikanovali tu nesprávnou Rusku.

„Sportovci by se měli povznést nad politiku, ale oni jenom koukají na televizi a věří všemu, co se píše. Já myslela, že studená válka je u konce,“ stěžuje si Jefimovová.

Blonďatá Kavkazanka nevypadá jako reklama na ruskou dopingovou mašinu. Už při jejím šestnáctiměsíčním trestu za zakázaný steroid v roce 2013 nezávislí arbitři psali: „Rozhodně nepodváděla úmyslně. Byla to nedbalost.“

Zakázanou látku prý obsahoval doplněk stravy, který si koupila v Kalifornii nedaleko svého bydliště. Když ji prodavač řekl, že je přípravek v pořádku, sama si už obsah nezkontrolovala. A neprošla dopingovým testem.

Na mezinárodní rozhodce, mezi nimiž nebyl žádný Rus, dokonce zapůsobila svým chováním.

„Upřímná a čestná. Vyčítá si svoji chybu a nesnaží se z ní vinit někoho jiného. Plně také přijímá odpovědnost za své činy.“

Samozřejmě, mohla si vymýšlet a lhát. Jenže žádným Lancem Armstrongem, který systematicky používal několik druhů dopingu, nejspíš nebyla.

A meldonium, které v jejím těle odhalili letos? Jefimovová ho mohla přestat brát, když se dostalo mezi zakázané látky, a nestihlo se z těla vyloučit. To uznala i antidopingová agentura WADA, která pravidla pro lék na srdce, který používalo mnoho sportovců z východní Evropy, nakonec změkčila.

Ruska žije poslední čtyři roky v USA a tvrdí: „Trávím v Rusku snad jeden měsíc v roce. Nemám s ruským programem nic společného.“

Ačkoliv její nevině ostatní nevěří, na olympiádu ji nakonec pustili. Teď má z ní stříbro. „Jsem šťastná. Bylo to nejlepší, čeho jsem byla schopna dosáhnout,“ uznala po závodě. Ale stejně v cíli smutně plakala.

  • 50Diskuse
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.