1. března 2016 13:30 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Gatlin zničil Boltův rekord na stovce, jako první ji zaběhl pod 9,5 s

Justin Gatlin při rekordu na stovku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Justin Gatlin při rekordu na stovku. | foto: youtube.com

TOKIO Sedm let platí světový rekord na stovce mužů 9,58 sekundy, který zaběhl ve finále MS v Berlíně „jamajský blesk“ Usain Bolt. V neděli jej dokázal v dalekém Japonsku překonat Američan Justin Gatlin. Čas? 9,45 sekundy.

Jde o vtip, nebo realitu? Z obojího něco. Rozhodně nejde o to, že by čtyřiatřicetiletému Gatlinovi svědčilo japonské ovzduší natolik, že by najednou o 29 setin zlepšil svůj osobní rekord na nejrychlejší trati. Spíše – respektive především – mu k tomu pomohly obří větráky po celé trase trati.

Justin Gatlin při rekordu na stovku.

Justin Gatlin vyráží na svůj rekordní běh. S obří podporou v zádech.

Ten na startu dokonce dokáže vytvořit větrnou sílu přes 8 m/s, což je více jak čtyřnásobek povolené větrné podpory do zad. Čas Gatlina, který jej navíc zaběhl ve vlastním souboji s chronometrem, tak pochopitelně nelze brát jako oficiální světový rekord.

Na radost Japonců sedících za cílem v pořadu místní televize ale tyto okolnosti vliv neměly. A ani na samotného Gatlina, který se vrátil na dráhu v roce 2010 poté, co si odpykal čtyřletý trest za doping.

Od té doby je sice brán za největšího soupeře jamajského fenoména, na velké akci jej ale porazit nedokázal. „Jdu do Ria vyhrát zlato pro svoji vlast. Přivezu zlatou medaili ze stovky zpět do Ameriky a pak s ní na krku udělám turné po celé zemi,“ řekl Gatlin zámořským médiím.

Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. „Mluv dál, to ti jde lépe. Já budu naopak nadále tvrdě pracovat,“ vzkázal mu Bolt, který se jindy do podobných mediálních přestřelek skrze sociální sítě nepouští.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz