28. července 2008 15:57 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Gymnastky zestárly kvůli účasti na olympiádě

Čínské děti cvičí v gymnastickém centru v Pekingu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínské děti cvičí v gymnastickém centru v Pekingu. | foto: ČTK

PEKING Čína čelí podezření, že kvůli olympijským hrám zfalšovala věk dvou sportovních gymnastek. Podle některých zpráv totiž nedosáhly Ťiang Jü-jüan a velká naděje na zlato v soutěži na bradlech Che Kche-sin věku 16 let, což je hranice potřebná pro účast pod pěti kruhy. Obě však figurují v olympijské nominaci zveřejněné minulý týden.

Čína čelí podezření, že kvůli olympijským hrám zfalšovala věk dvou sportovních gymnastek. Podle některých zpráv totiž nedosáhly Ťiang Jü-jüan a velká naděje na zlato v soutěži na bradlech Che Kche-sin věku 16 let, což je hranice potřebná pro účast pod pěti kruhy. Obě však figurují v olympijské nominaci zveřejněné minulý týden.

Podle agentury AP může být Che Kche-sin teprve čtrnáct let, což potvrzovaly i čínské zdroje. Minimálně třikrát se totiž o ní za poslední rok psalo v oficiálních materiálech jako o třinácti- či čtrnáctileté, její datum narození je prý podle záznamů sportovního centra města Čcheng-tu 1. ledna 1994. Tuto verzi potvrzuje i fakt, že se mladá gymnastka zúčastnila loni v listopadu Městských her ve Wu-chanu pro sportovce mezi 13. a 15. rokem.

Na sporný případ upozornil naposledy v sobotu list New York Times, jenž zároveň zveřejnil kopie pasů obou gymnastek poskytnutých čínskou stranou, z nichž ale vyplývá, že je jim více než šestnáct let.

 Již v květnu se případem zabývala i Mezinárodní gymnastická federace a na žádné porušení pravidel nepřišla. "Když jsme slyšeli ty spekulace, nechali jsme si poslat kopie pasů od čínské strany, které dokazují, že je vše v pořádku. Víc toho zkontrolovat nemůžeme," řekl deníku Andre Gueisbuhler, generální sekretář mezinárodní federace. "Pokud nemáme oficiální protest a pasy jsou zjevně v pořádku, nemáme důvod podnikat nic dalšího," dodal.
    Che Kche-sin je jednou z mála gymnastek na světě, které v nově zavedeném hodnocení dosáhly výsledku přes 17 bodů.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?