2. listopadu 2011 17:46 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Handicapovaný Pistorius ještě musí o OH bojovat

Pistorius. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pistorius. | foto: ČTK

JOHANNESBURG Tělesně postižený běžec Oscar Pistorius ještě nemá jistou účast na olympijských hrách v Londýně. Jihoafrický olympijský výbor po upřesnění nominačních kritérií dnes oznámil, že čtyřiadvacetiletý čtvrtkař musí znovu zaběhnout kvalifikační limit A, který má hodnotu 45,25 sekundy.

"Stejně jako zdraví atleti musí splnit limit A nejpozději tři měsíce před začátkem her," citovala agentura AP výkonného ředitele jihoafrické sportovní konfederace a olympijského výboru Tubbyho Reddyho.

Poprvé se Pistoriusovi povedlo zaběhnout potřebný výkon loni v červenci v italském Lignanu, kde si čase 45,07 vytvořil osobní rekord, jímž si zajistil start na mistrovství světa. V Tegu dokázal postoupit do semifinále a navíc pomohl vybojovat jihoafrické štafetě stříbrné medaile, i když nastoupil jen v rozběhu závodu na 4x400 metrů.

Pistorius se chce stát prvním handicapovaným atletem v historii olympijských her. Běžec, který má odmala amputované nohy pod koleny a závodí s karbonovými protézami, má ve sbírce čtyř zlaté medaile z paralympijských her na tratích 100 až 400 metrů.

ČTK, Lidovky.cz