Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Hilgertová nasává atmosféru her a poctivě trénuje

Štěpánka Hilgertová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Štěpánka Hilgertová | foto: ČTK

LONDÝN Už byla na pěti olympiádách, i proto si chce pravděpodobně své poslední hry kajakářka Štěpánka Hilgertová náležité užít. Před dvěma dny se z romantického hotelu u slalomového kanálu přestěhovala do vesnice mezi ostatní sportovce, aby nasávala atmosféru, a klidně na tréninky jezdí i hodinu autobusem. Po týdnu trénování a pondělním volnu už může říct, že se sžila i s novou lodí.

V Barceloně 1992 i Atlantě o čtyři roky později zakotvila hned u kanálu hlavně proto, že byl daleko od olympijské vesnice. I v Aténách 2004 s ostatními sportovce bydlela jen pár dní. "Byla to nutnost, ale nevyhovuje mi to bydlet odděleně. Necítila bych se jako na olympiádě. Je skvělé využít toho, když mám možnost být i s ostatními. Je to lepší," povídala čtyřiačtyřicetiletá Hilgertová ve vesnici po návratu z úterního odpoledního tréninku.

Londýnské bydlení, podobné jako před čtyřmi lety v Pekingu, si pochvaluje. "Působí to na mě útulným dojmem, snažili se," pochválila organizátory. "Je to zelené, osázené, na pokojích jsou obrázky, není to holé bydlení, i když je cítit, že to je novostavba," popsala. Nevýhodu vidí pouze v tom, že pokoje nejsou klimatizované a v nezvykle teplém dnešním počasí se nedalo moc vyvětrat. "Ale přívětivé to je," ujistila.

ČTĚTE TAKÉ

Protože už bude až do závodu trénovat pouze jednou denně, nevadí jí ani dlouhé přesuny vinou londýnské dopravy a zatím "nezajetých" řidičů, kteří často bloudí. "Vyrazím s dostatečným předstihem, to je v klidu," mávla rukou. Když ale jezdila na divoké vodě dvakrát denně, bylo lepší bydlet hned u kanálu. "Tam se to lépe plánovalo," řekla kajakářka.

Zatímco kromě ní a Vavřince Hradilka všichni vodáci odjeli mezi tréninky na pár dní do Prahy, Hilgertová si dopřála volno a v pondělí výlet do centra Londýna. Projela se s manželem Lubošem lodí po Temži, zašli si do Regens parku, byli u Sherloka Holmese na Baker street i v katedrále St. Paul. "Byl to takový turistický den. Ruce si odpočinuly, ale je pravda, že nohy moc ne," usmívala se. "Ale chtěla jsem to využít, navíc vyšlo počasí," doplnila s odkazem na sluníčko.

Na novou loď si už zvykla

Z tréninku přijela do vesnice kolem páté hodiny, kdy zrovna dorazil nákladní automobil s batohy sportovců, které z letiště nabraly takřka pětihodinové zpoždění. "Jsem ráda, že to tady ožívá, bylo nás tu pět a půl," připomněla Hilgertová. Dosud v Londýně byli pouze vodní slalomáři, střelci a gymnasta Martin Konečný. "Teď to začne teprve mít atmosféru," prohlásila po příjezdu dalších 69 reprezentantů.

Hilgertová se už sžila i s lodí, kterou dostala na poslední chvíli, neboť předchozí bárka se jí při převozu z nedávného londýnského soustředění rozbila. "Loď je skvělá. Byla dobře trefená, měli jsme navíc praxi, jak ji dodělat, neměli jsme s tím problém," pochvalovala si. Zná už dobře i náročný kanál. "Jednou to člověk sjede, ani neví jak, podruhé je tam víc válců a musí se s tím vypořádat," popisovala.

Ve sbírce má Hilgertová dvě zlaté medaile. Když vyhrála v Atlantě, porazila i australskou kajakářku Myriam Jerusalmiovou-Foxovou. Až v pondělí v Londýně nastoupí do kvalifikačních jízd, proti ní bude stát její dcera Jessica. "Kdybych měla dceru, tak bych jí tady také nezacláněla," usmívala se matka pětadvacetiletého syna Luboše.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...