18. srpna 2016 0:01 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Hladová Spilková neřeší ziku, ale patování. Náladu ji nezlepšila ani opička

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Klára Spilková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klára Spilková. | foto: ČTK/AP

RIO DE JANEIRO (OD NAŠEHO ZPRAVODAJE) Ještě aspoň maličko si Klára Spilková mohla spravit náladu. V odpoledním žáru si na poslední chvíli připravila dobrou pozici na skórování. Jenže míček se snad jen o pár stébel vyhnul jamce. A tak česká golfistka první kolo na olympiádě uzavřela s výsledkem +6. "Moc mě to mrzí," tvrdila.

Takový hlad při práci dlouho neměla. „Normálně trvá runda čtyř a půl hodiny, tady jsme šly skoro šest,“ pronesla jedenadvacetiletá slečna a už by se nejraději viděla v jídelně. „Několikrát jsme musely čekat, až odehrají holky před námi. Dost se to vleklo. Navíc začalo hodně foukat.“

V přípravě se jí na olympijském hřišti dařilo, středeční soutěžní kolo ovšem na druhé devítce pokazila. Až do jedenáctky se držela na paru, poté ovšem přibývaly nepřesnosti.

„Naštěstí nemám na hrách hotovo po pěti minutách jako jiní sportovci,“ řekla. „Ještě mi zbývají tři dny. Je mou výhodou, že můžu dál bojovat.“

Klára Spilková v Riu.
Klára Spilková v Riu.

Ten předposlední pat byl k vzteku, že?
Hm, ale ono se mi na greenu nedařilo celý den. Míček jel do jamky a nikdy do ní nespadl. To je golf. Musím vytrvat. Celý den jsem se snažila být trpělivá, pak se to zlomilo. Cvičná kola jsem přitom hrála hodně dobře, cítila jsem se skvěle.

Jak je olympijské hřiště náročné?
Je to velká výzva. Hodně nepříjemný je vítr, mění se v průběhu dne a člověk s tím musí počítat.

Jaká jsou jeho další úskalí?
Je hodně dlouhé. Dneska bylo pod vlivem počasí taky dost tvrdé a rychlé. Několikrát mi míček po dobré ráně přejel green.

Se skóre +6 se dělíte o 51. místo. Kam byste se chtěla posunout?
Co nejvýš. Každý den bych se chtěla dostat pod par. Výsledek mě moc mrzí. Najím se a pak půjdu trénovat. Před začátkem jsem se fakt cítila skvěle. Ale je to golf, je mi jedenadvacet let, takže to určitě ještě napravím.

Brazilci vybudovali hřiště v přírodní rezervaci Marapendi. Potkáváte tu hodně živočichů?
Krmily jsme opičky jablkem. Na jedné jamce jsme viděly kajmany. Holky si s nimi a kapybarami dělají selfíčka. To já ne. Připadám si trošku jako v Austrálii. Ale zase jsem tu neviděla na hřišti komára.

Takže s ostatními nerozebíráte nebezpečí viru zika, na které se vymluvila řada golfistů?
Ne, ziku fakt neřešíme.

Jak těžké byly pro vás povětrnostní podmínky?
Bylo hrozné vedro. Šílené teplo. A pak ještě začalo foukat. Navíc jsme šly vážně hrozně dlouho.

V čem je olympijský turnaj odlišný?
Je tu jen šedesát hráček. A pak je o nás velký mediální zájem. Každá země se zajímá o svou hráčku, což je super.

Jak dlouho používáte driver s českou vlajkou?
Už půl roku. Mám asi nejcoolovější driver ve startovním poli. Říkají to všichni. Víc než coolový driver bych ale chtěla být první.

  • 1Diskuse