8. srpna 2008 13:14 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

I cenzor má slabá místa

Dohled na každém kroku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dohled na každém kroku. | foto: AFP

PEKING "Aplikace nemůže zobrazit tuto webovou stránku,“ ohlásí nemilosrdně nápis z obrazovky počítače. V Mezinárodním tiskovém centru v Pekingu, kde se na sebe tlačí tisíce žurnalistů z celého světa, totiž stále drží konečné slovo čínský cenzor.

Nejen že včera blokoval přístup na stránky náboženského hnutí Falun Kung, které čínští vládcové považují za zločineckou organizaci, ale celkem očekávatelně i informace o Tibetu. Připojit se ale nedalo ani ke zpravodajství renomované stanice BBC.

Novinářům i běžným Číňanům byl odepřen i pohled na stránky české iniciativy Olympic Watch.

Ovšem i bdělá armáda čtyřiceti tisíc policistů, kteří vytvářejí takzvaný "velký čínský firewall“ čili bránu na filtrování komunistickému vedení nepohodlných internetových stránek, má svá slabá místa. Například odkaz ve Wikipedii na náměstí Tchienanmen zobrazit nejde, když se ale v české verzi encyklopedie zadá v Pekingu náměstí Nebeského klidu, tak se požadované informace o masakru demonstrujících studentů objeví.

Dříve blokované stránky organizací Amnesty International, Reportérů bez hranic či Rádia Svobodná Asie jsou nyní po nátlaku Mezinárodního olympijského výboru přístupné.

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky