Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
8. srpna 2008 13:14 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

I cenzor má slabá místa

Dohled na každém kroku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dohled na každém kroku. | foto: AFP

PEKING "Aplikace nemůže zobrazit tuto webovou stránku,“ ohlásí nemilosrdně nápis z obrazovky počítače. V Mezinárodním tiskovém centru v Pekingu, kde se na sebe tlačí tisíce žurnalistů z celého světa, totiž stále drží konečné slovo čínský cenzor.

Nejen že včera blokoval přístup na stránky náboženského hnutí Falun Kung, které čínští vládcové považují za zločineckou organizaci, ale celkem očekávatelně i informace o Tibetu. Připojit se ale nedalo ani ke zpravodajství renomované stanice BBC.

Novinářům i běžným Číňanům byl odepřen i pohled na stránky české iniciativy Olympic Watch.

Ovšem i bdělá armáda čtyřiceti tisíc policistů, kteří vytvářejí takzvaný "velký čínský firewall“ čili bránu na filtrování komunistickému vedení nepohodlných internetových stránek, má svá slabá místa. Například odkaz ve Wikipedii na náměstí Tchienanmen zobrazit nejde, když se ale v české verzi encyklopedie zadá v Pekingu náměstí Nebeského klidu, tak se požadované informace o masakru demonstrujících studentů objeví.

Dříve blokované stránky organizací Amnesty International, Reportérů bez hranic či Rádia Svobodná Asie jsou nyní po nátlaku Mezinárodního olympijského výboru přístupné.

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké
TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké

Bonami vám představuje oblíbené hračky a moderní vychytávky, se kterými nadchnete malé děti i vybíravé teenagery. Ať už hledáte vánoční dárek pro batolící se neteř, dítě školou povinné, či dospívajícího syna, neodejdete bez inspirace.