10. května 2010 21:16 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Informátoři dali tip. A MOV zpětně testuje vzorky z turínské olympiády

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Dopingová laboratoř. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopingová laboratoř. | foto: ČTK

LONDÝN Mezinárodní olympijský výbor začal na podnět Světové antidopingové agentury (WADA) zpětně testovat některé vzorky odebrané během zimních olympijských her před čtyřmi lety na přítomnost zakázané látky CERA.

Zástupci WADA to doporučili vedení MOV, protože prý získali nové informace o zneužívání tohoto krevního dopingu v Turíně ještě předtím, než byl tento prostředek uveden na trh. "Analýzy už probíhají," řekl agentuře AP prezident agentury John Fahey.

Odmítl prozradit, odkud nové informace pocházejí. "WADA dostává téměř každý den nějaké informace z různých zdrojů. Všechny bereme vážně a důkladně je prověřujeme. Pak ty informace předáváme příslušným organizacím. Budeme naše informátory dál držet v utajení, jinak naše výzvědná služba zkrachuje," prohlásil Fahey.

Není jasné ani to, kolik vzorků se chystá MOV znovu otestovat. V Turíně bylo provedeno celkem 1700 dopingových kontrol. Přistižena byla pouze ruská biatlonistka Olga Pylevová, která kvůli užití zakázaného stimulantu přišla o stříbrnou medaili. Potrestáni však byli i další účastníci her. Při razii na pokojích rakouských běžců a biatlonistů byly objeveny prostředky sloužící k dopingu.

Doživotní zákaz startu na hrách následně dostalo šest závodníků. MOV uchovává odebrané vzorky osm let, takže je může znovu otevřít v případě, že jsou vyvinuty nové testovací metody. Loni nechal olympijský výbor znovu analyzovat některé vzorky z letních her v Pekingu a dodatečně bylo usvědčeno z dopingu pět sportovců. O medaile přišli vítěz běhu na 1500 metrů Rašíd Ramzí z Bahrajnu a italský cyklista Davide Rebellin, jenž byl druhý v silničním závodu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz