28. července 2012 7:45, aktualizováno  9:46 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Jako herečka, chválí královnu za olympijský klip

Zahájení olympiády ("královna Alžběta II.") | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zahájení olympiády ("královna Alžběta II.") | foto: Reuters

LONDÝN Jedním z největších překvapení slavnostního zahájení londýnské olympiády byla první filmová úloha britské královny, která hrála v předtočeném klipu po boku Daniela Craiga sebe sama. Podle filmařů předvedla při svém debutu profesionální výkon a natočila scénu na první záběr.

V krátké sekvenci Craig jako agent James Bond vejde do královniny pracovny, královna pronese "Dobrý večer, pane Bonde" a nechá se doprovodit k vrtulníku, který ji za Bondova doprovodu dopraví na olympijský stadion ve Stratfordu. Když krátký film skončil, objevil se nad stadionem skutečně vrtulník, ze kterého vyskočili dva kaskadéři oblečení jako královna a Bond.

ČTĚTE TAKÉ:


Když se snesli na zem, skutečná královna vešla za bouřlivého potlesku na stadion, ovšem za doprovodu manžela. Film trvající čtyři a půl minuty vyvolal ihned pochvalné i překvapené komentáře v britských médiích, protože královna nejen, že nevystupovala nikdy ve filmu, ale ani nepouštěla filmaře do královských paláců.

Podle listu The Daily Telegraph vymyslel scénu filmový režisér a hlavní autor zahajovacího ceremoniálu Danny Boyle v létě 2011. Buckinghamský palác prý rychle souhlasil, ale dlouho trvalo, než se našel termín, kdy královna i Craig měli čas. Nakonec se filmovalo letos 27. března, kdy se královna připravovala na oslavy 60. výročí svého panování a Craig pracoval na nové bondovce Skyfall.

Natáčení trvalo tři hodiny, podílelo se na něm 130 lidí a režíroval sám Boyle. Podle ředitele oddělení dramatických pořadů BBC Nicholase Browna, panovnice podala bezchybný výkon. "Zvládla to při prvním záběru ... Je to profesionálka," řekl Brown.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!