Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Kdo zapálí olympijský oheň: princ William, nebo atlet Bannister?

Princ William, v pozadí David Beckham. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Princ William, v pozadí David Beckham. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Program slavnostního zahájení letních olympijských her v Londýně je přísně utajován. Stejně tak i jeho vrchol - vzplanutí ohně. Kdo oficiálně odstartuje 30. olympiádu? Británie má několik kandidátů, mezi které patří třeba bývalý atlet Roger Bannister, někdejší veslař Steve Redgrave či princ William.

Slavnostní zahájení začne ve 22:00 a potrvá přibližně dvě a půl hodiny.

Podle sázkových kanceláří je favoritem na zapálení ohně Bannister, který jako první na světě v roce 1954 zaběhl míli pod čtyři minuty. William Hill dokonce na něj kvůli velkému zájmu přestala přijímat sázky. A to ještě před týdnem byl na Bannistera kurz 33:1.

Dalším žhavým kandidátem je Redgrave, na něhož stejná kancelář vypsala kurz 5:1. "Byl bych nesmírně poctěn, ale organizátoři chtějí překvapení. Nikdo mi nevolal," řekl bývalý veslař.

Olympijský oheň by chtěl zapálit i někdejší atlet Daley Thompson, přítel šéfa organizačního výboru olympijských her v Londýně Sebastiana Coea. "Redgrave do naší třídy nepatří, já jsem největší olympionik," prohlásil sebevědomě.

Slavný anglický fotbalista David Beckham s olympijskou pochodní

Zapálí David Beckham oheň tím, že kopne do hořícího míče?

Mluví se i o slavném fotbalistovi Davidu Beckhamovi. Ten se však nevešel do reprezentačního týmu Británie a podle svých by nebyl vhodným adeptem na zahájení her. "Vždycky jsem říkal, že zapálit oheň na stadionu by měl někdo z olympioniků. Někdo, kdo udělal pro naši zemi něco velkého a vyhrál medaili," pravil.

Později ovšem dodal, že "malou roli" během zahajovacího ceremoniálu přece jenom bude mít. V britských médiích se objevila spekulace, že Beckham zapálí oheň tím, že nakopne hořící fotbalový míč.

Je však možné, že organizátoři překvapí a olympiádu neodstartuje sportovec. Poté se v první řadě nabízí princ William, na něhož je vypsán kurz 5:1.

Vystoupí i krávy a ovce

Dvouapůlhodinový program je přísně utajován, i když má za sebou dvě generálky. Má jít o velkolepou show s kapkou britského humoru, jejímž autorem je režisér ověnčený Oscary Danny Boyle (Milionář z chatrče, Trainspotting, 127 hodin). Boyle už veřejnosti poodkryl několik informací. Zahájení ponese název Zázračné ostrovy a je inspirováno Shakespearovou hrou Bouře. Vystoupí v něm 10 tisíc lidí a desítky zvířat. Například sedmdesát ovcí, deset kachen, tři krávy, dvě kozy.

Anketa

Kdo by měl zapálit olympijský oheň?

Roger Bannister 38
Steve Redgrave 20
Daley Thompson 6
David Beckham 27
Princ William 202
Někdo jiný 38
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!