Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Kdo získá v Riu nejvíce medailí? Ekonomové spočítali, že to bude zase USA

Tyson Gay a další američtí sportovci budou vévodit i hrám v Riu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tyson Gay a další američtí sportovci budou vévodit i hrám v Riu. | foto: Reuters

NEW YORK/PRAHA Chcete si vsadit kdo bude mít na olympijských hrách v Riu de Janeiro nejvíce medailí? Můžete využít služeb renomované ekonomické firmy PricewaterhouseCoopers, která to spočítala za vás.

PwC to vypočítal velice zvláštní rovnicí. Vedle výsledků z posledních dvou olympiád v Pekingu a Londýně připočetl i ekonomický vliv jednotlivých zemí v roce 2015.

Podle tohoto zjištění budou mít stejně jako na předchozích olympiádách nejvíce medailí Američané.

V Londýně brali Američané 103 medailí a v Riu jim experti z PwC předpovídají, že jich budou mít ještě o pět více.

Až za nimi budou další sportovní a ekonomické velmoci z Číny (98) a Ruska (70). V případě Ruska ale jen za předpokladu, že bude moci jeho sportovcům umožněno po dopingovém skandálu v Riu startovat.

Výpočet podle ekonomické síly země v roce 2015

Graf podle medailí v roce 2015

Graf podle medailí v roce 2015

Podle PwC se počet míst na stupních vítězů sice obecně zvyšuje s počtem obyvatel a bohatstvím dané země, existují však výjimky, které tvoří například atletické velmoci Keňa a Jamajka.

Například karibský ostrov získá 0,4 medaile za každou miliardu dolarů z hrubého domácího produktu země, kdežto v případě USA a Číny to činí pouhých 0,005 - 0,006 medaile.

Navzdory nejhorší recesi za posledních sto let se v Riu povede nad poměry vypočítaného vzorce i Brazilcům, vzhledem k tomu, že přípravě na hry věnovali řadu milionů.

„David může na olympiádě někdy porazit Goliáše, ale supervelmoci jako USA a Čína budou přesto nadále dominovat,“ řekl hlavní ekonom Pwc John Hawksworth.

A co Britové, kteří v Londýně získali nejvíce medailí v celé své olympijské historii? I když nedosáhnou na 65 medailí, zůstane jim přesto čtvrtá příčka v celkovém žebříčku.

Výpočet podle medailí na hrách v roce 2012

Graf podle medailí na LOH v roce 2012

Graf podle medailí na LOH v roce 2012

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!