6. července 2011 9:00, aktualizováno  11:36 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Korea vs. Evropa. Volí se město pro OH 2018

Jan Železný dohlíží na své svěřence.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Železný dohlíží na své svěřence. | foto: ČTK

DURBAN Z trojice kandidátů vyberou členové Mezinárodního olympijského výboru ve středu v Durbanu dějiště zimních olympijských her v roce 2018. Největším favoritem je korejský Pchjongčchang, který už ve volbě dvakrát neuspěl, jeho protivníky jsou bavorský Mnichov a francouzské Annecy. "Je to závod tří koní, mezi kterými není favorita ani outsidera," uvedl Charles Beigbeder, šéf savojského Annecy.

Ten doufá, že francouzské šance nejsou malé, jenže Annecy mělo finanční problémy a ani prezident Nicolas Sarkozy nepřijede město podpořit. Naopak první muž Jižní Koreje I Mjong-bak stojí dlouhodobě pevně za Pchjongčchangem. "Je to moje povinnost a mise pro celou Asii. Chceme se stát Mekkou zimních sportů," řekl I Mjong-bak po příletu do Jižní Afriky před volbou s nadějí na úspěch.

Korejci prohráli v boji o zimní olympijské hry nejdříve v roce 2010, kdy padla volba na Vancouver. Usilovali i o hry o v roce 2014, ale ty získalo ruské Soči. Všechny projekty podobně jako Vancouver, který hostil hry v roce 2010, počítají s oddělenými centry. Ideálním příkladem je Mnichov, v kterém by se konal hokej a ostatní ledové sporty, a za sněhem by se jezdilo do Garmisch-Partenkirchenu.

Na pomoc německé kandidatuře přijel prezident Christian Wulff, ale také bývalé hvězdy sportovního nebe fotbalista Franz Beckenbauer a krasobruslařka Katarina Wittová. "Přijeli jsme sem pro výhru, ale jednoduché to nebude," řekla. Pokud by Mnichov vyhrál, stal by se prvním městem, které by pořádalo jak zimní, tak i letní hry, které se v Bavorsku konaly v roce 1972.

"Ukážeme, jak se to dá z léta do zimy přetransformovat," řekl šéf mnichovské kandidatury Bernhard Schwank. Pořadatele by mělo volit 96 přítomných členů MOV včetně Jana Železného, k úspěchu je potřeba nadpoloviční většina hlasů. Pokud nerozhodne první kolo, kandidát s nejnižším počtem hlasů vypadne. Konečný verdikt oznámí předseda MOV Jacques Rogge kolem 17. hodiny.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.