21. ledna 2014 20:23 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Krasobuslařku napadli, chtěli ji zmrzačit. Uvažovali i o vraždě

Nancy Kerriganová (vpravo) a Tonya Hardingová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nancy Kerriganová (vpravo) a Tonya Hardingová. | foto: ČTK/AP

Šlo o hodně. O co nejlepší umístění v americké kvalifikaci krasobruslařek v Detroitu, ale také na následujících olympijských hrách v norském Lillehammeru 1994. Nancy Kerriganová a její rivalka Tonya Hardingová se tehdy staly známými po celém světě. Jedna byla oblíbenou princeznou, druhá tou, která si na soupeřku objednala útok. Přímo na hrách k incidentu nedošlo, přesto na nich zanechal skvrnu.

Zimní olympijské hry doprovázelo i množství skandálů. A nejednalo se zdaleka jen o doping

Zrcadlící se ledová plocha, úsměvy do kamer, objetí se soupeři, květiny, emoce. Krasobruslení však má i odvrácenou tvář – zákulisní tahy a intriky, o kterých se většinou nikdo ani nedoví. Případ Tonyi Hardingové a Nancy Kerriganové však upoutal pozornost veřejnosti natolik, že přímý přenos volných jízd žen v Lillehammeru sledovalo jen v USA 100 milionů diváků. Víc než jakoukoli jinou olympijskou soutěž v historii.

Kerriganová a Hardingová byly hvězdami amerického krasobruslení. Prvně jmenovaná byla princeznou, fanoušci ji zbožňovali kvůli přirozenému půvabu i talentu a média se předháněla v opěvování jejích úspěchů.

Na olympiádě v Albertville 1992, ve dvaadvaceti, vybojovala bronz a rok před Lillehammerem v USA válcovala konkurenci.

Naděje pro Soči

Její hlavní rivalka Tonya Hardingová byla pravým opakem. Dívka, která bojovala s astmatem i nelehkým dětstvím, našla útěchu v krasobruslení. Díky talentu a dřině dokázala na ledě neuvěřitelné věci: už v osmi letech začala předvádět trojité skoky a ve dvanácti skočila těžkého trojitého lutze. V roce 1987 obsadila na Americké brusli druhé místo, o tři roky později už ji vyhrála.

V roce 1991, ve dvaceti, prožívala nejúspěšnější sezonu – na mistrovství USA skočila jako první Američanka a druhá žena na světě trojitého axela. Soutěž ovládla, navíc za technickou hodnotu své jízdy obdržela šestku, což se nikomu před ní nepodařilo. Zazářila i na mistrovství světa v Mnichově, když získala stříbro, při jejích skocích všichni tajili dech. Na hrách v Albertville však brala nepopulární bramborovou medaili a od té doby už se jí tolik nedařilo.

Mimo led však byla nepřizpůsobivá, málo oblíbená a ve druhé fázi kariéry doháněla rozhodčí a pořadatele soutěží k nepříčetnosti. Často přerušovala svůj program, protože jí vadily detaily, případně reklamovala poškození výstroje. V roce 1993 se chtěla vyhnout kvalifikaci na mistrovství USA a najala si člověka, který organizátorům soutěže vyhrožoval bombovým útokem.

Kráska a zvíře

"Ty dvě byly tak trochu jako kráska a zvíře," vzpomněl René Novotný, spolu s Radkou Kovaříkovou mistr světa ve sportovních dvojicích z roku 1995. "Nancy, miláček Ameriky, hezká žena a vzorné dítě, které se staralo o slepou matku. A proti ní rebel Tonya. Silový typ, nekoordinovaný talent ve spárech ulítlého manžela."

Obě se obcházely, jak se dalo, a o jejich nepříliš přátelském vztahu věděl každý, kdo se jen na chvilku ocitl v jejich přítomnosti.

A aby toho nebylo málo, obě rivalky se měly v Detroitu utkat v kvalifikaci o místo v týmu USA na olympijských hrách v Lillehammeru. Ani ten nejšílenější scénárista by ale nevymyslel to, k čemu došlo 6. ledna 1994 v detroitské Cobo Aréně po tréninku.

Drama za závěsem

Nebyl to akční film. Tak začal nejsledovanější trhák v historii krasobruslení. Nancy Kerriganová dokončila trénink a z ledu zamířila do šatny. Za závěsem oddělujícím ledovou plochu od útrob šaten ji zastavila reportérka, aby s ní udělala rozhovor před soutěží.

Ani jedna z žen ale netušila, co se v dalších vteřinách přihodí.

Dřív než Kerriganová promluvila, přiskočil k ní maskovaný muž a železnou tyčí ji několikrát udeřil těsně nad koleno. Zraněná krasobruslařka, ve tváři hrůzu a zděšení, se skácela k zemi. Tekly jí slzy bolesti. Šokovaná reportérka okamžitě zalarmovala pomoc a ochranku.

Televizní záběry na lékaře, kteří se snaží pomáhat plačící Kerriganové, obletěly svět a šokovaly nejen příznivce sportu. Za mořem se krasobruslení stalo celonárodním tématem. Dokonce i Hardingová, která si vítězstvím ve zmíněné soutěži zajistila účast v Lillehammeru, veřejně vyjádřila lítost nad touto událostí. Lítost projevila také Americká krasobruslařská asociace, která Kerriganové umožnila start v Lillehammeru. Pakliže se stačí uzdravit.

Stihla to. Její souboj s Hardingovou i vlastním osudem pak sledoval celý svět. Halu střežily kordony policistů, Kerriganovou chránili čtyři bodyguardi.

Kdybychom chtěli použít klišé o spravedlnosti, která zvítězila, určitě by sedělo na soutěž v Lillehammeru. Zatímco Kerriganová strhujícím výkonem vybojovala pro USA i pro sebe stříbrnou medaili, sokyně Hardingová propadla a její zbabrané vystoupení stačilo jen na osmé místo.

Usvědčující nahrávka

Ještě větší prohru jí však uštědřila policie, neboť agenti FBI a CIA shromažďovali důkazy. Dokonce získali nahrávku schůzky, kde manžel Hardingové Jeff Gillooly řekl: "Proč Nancy rovnou nezabijeme?" Shawn Eckhardt, bodyguard Hardingové, odpověděl: "Stačí, když jí zraníme kolena." Za sto tisíc dolarů akci provedl násilník z Arizony.

Hardingová sice zpočátku všechno zapírala, ale když její manžel výměnou za snížení trestu svědčil proti ní, rezignovala a přiznala se, že o plánovaném útoku věděla. Civilní soud ji v březnu 1994 odsoudil k tříletému podmíněnému trestu, 160 tisícům dolarů odškodného a 500 hodinám veřejně prospěšných prací.

Cena zlata

Tvrdým ortelem byl i doživotní zákaz závodní činnosti. V USA sice v té době krasobruslení proniklo na druhou příčku ve sledovanosti sportů za americký fotbal, ale list National Enquier později napsal: "Potkat Hardingovou střízlivou je zázrak. Celé dny tráví po barech."

Vydělávala si jako pomocnice v myčce aut, jako erotická tanečnice. Od roku 2002 zkoušela štěstí v boxerském ringu (bilance tři výhry, tři prohry), ale po čase ji astma donutilo uzavřít i tuto dráhu. V roce 2010 se znovu vdala a má dvouletého syna, je jí třiačtyřicet.

Její oběť, o rok starší Nancy Kerriganová, ukončila kariéru hned po Lillehammeru a má tři děti.

V těchto dnech má americká televizní stanice ESPN odvysílat dokument o celé aféře, která před dvaceti lety rozrušila svět. "Byla jsem v šoku, že o tom ještě nikdo nenatočil film," prohlásila Nanette Bursteinová, režisérka snímku The Price of Gold (Cena zlata).

Najdete na Lidovky.cz