26. července 2016 13:18 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Ve volbě vlajkonoše bych hlasoval pro sebe, říká Krpálek a sní o medaili

Výdej olympijské kolekce českým reprezentantům pro hry v Riu de Janeiro byl... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výdej olympijské kolekce českým reprezentantům pro hry v Riu de Janeiro byl... | foto: ČTK

PRAHA Judista Lukáš Krpálek si chce na olympijských hrách v Riu de Janeiru splnit hned dva sny. Získat medaili, poslední chybějící do sbírky, a také nést českou vlajku při slavnostním zahájení her. Ví však, že splnit si i jen jeden z nich bude velmi těžké.

„Ve volbě vlajkonoše bych nejraději hlasoval pro sebe. Hrozně bych si přál nést vlajku, ale vím, že je tam mnoho úžasných sportovců, kteří mají lepší výsledky než já,“ prohlásil Krpálek v rozhovoru s novináři. „Budou volit sportovci, tak těžko říct, jak to dopadne. Už se ale nemohu zahájení a olympiády dočkat a moc se těším,“ dodal.

Jako dvojnásobný mistr Evropy a mistr světa z roku 2014 bude v Riu patřit mezi favority kategorie do 100 kilogramů. „Chci tam podat maximální výkon. Obrovskou motivací je medaile, která mi jako jediná ještě chybí. Medaile by byla super, jedu si tam pro ni, ale kdyby to nevyšlo, tak se svět nezboří,“ řekl nejlepší český judista historie.

Výdej olympijské kolekce českým reprezentantům pro hry v Riu de Janeiro byl...
Výdej olympijské kolekce českým reprezentantům pro hry v Riu de Janeiro byl...

Na olympijských hrách dosud medaili v judu získal jen v roce 1980 Vladimír Kocman, který vybojoval bronz. Krpálek ví, že má i na zlato, ale dalších adeptů je hned několik. Proto bude spokojený s jakoukoli medailí.

„Jednou se mi povedlo vyhrát mistrovství světa, kde jsem všechny porazil. Vím, že když všechno sedne, tak jsem schopný získat zlato, ale suprová by byla každá medaile,“ dodal.

Uspět v Riu chce o to více, že by to pro něj mohla být rozlučka s váhovou kategorií do 100 kilogramů. Po olympiádě si chce dát pauzu, zavřít se do posilovny a nabrat váhu, aby mohl přejít do kategorie bez váhového omezení (+100). Nechce si totiž dál ničit tělo drsným hubnutím před závody, kdy musí během tří dnů shodit devět kilo.

„Teď mám normálně 108 kilo, tak nechci tělo další čtyři roky huntovat. Během tří dnů shodit osm kilo není zdravé a tělo trpí, nejde to dělat celou kariéru. Uvidíme, jak to všechno půjde, ale plán je, že bych příští olympiádu už jel v plusce. Pral jsem se v ní už asi na třech turnajích a porážel jsem i lidi, co sbírali medaile. Šance na úspěch tam je. Uvidíme, jak mi půjde váha nahoru,“ řekl rodák z Vysočiny.

„Kdyby to nevycházelo, tak bych se přinejhorším do stovky vrátil. Samozřejmě je těžké, když proti vám nastoupí chlap se 160 kilo, ale zase na tom nejsou fyzicky dobře a po dvou minutách všichni odpadají,“ dodal.

Před čtyřmi roky v Londýně měl Krpálek smůlu na los, když v prvních dvou kolech dostal mistry světa. Japonce Takamasu Anaie ještě porazil, ve čtvrtfinále už ale nestačil na Rusa Tagira Chajbulajeva.

„Tentokráte jsem dřel na to, abych byl nasazený, ale nakonec je to stejně jedno, protože mimo nasazení je hodně kvalitních borců, na které mohu narazit. Pokud chci medaili, tak stejně musím porazit ty nejlepší, tak uvidíme,“ dodal.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!