Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Jak si užít olympiádu bez vstupenky? Zaručené tipy

V Hyde parku mohou návštěvníci sledovat olympiádu na čtyřech obřích obrazovkách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Hyde parku mohou návštěvníci sledovat olympiádu na čtyřech obřích obrazovkách. | foto: Reuters

Olympijské hry a sportovní atmosféru Londýna si můžete naplno užít i bez peněz. Nevěříte? Hyde park přichystal obří obrazovky a koncerty, muzea zase vystaví olympijské maskoty, medaile či pochodně. Vše zdarma. Tady je několik tipů, které doporučuje i britský server BBC.

Hyde park
Nejlepší možností, pokud nemáte vstupenku přímo na stadion, je sledovat olympijské hry s ostatními Londýňany. Čtyři obří venkovní obrazovky budou instalovány v Hyde parku a budou živě přenášet všechny hlavní sportovní disciplíny. V parku nebude chybět ani živá hudba. Projekce tu bude denně od 28. července do 11. srpna a vstup je zdarma.

Návštěvníci Hyde parku si užívají olympijské oslavy.

Návštěvníci Hyde parku si užívají olympijské oslavy.

Victoria park
Ve Victoria parku v městské části Tower Hamlets přichystali letní sportovní hřiště, kde si budou moci zájemci vyzkoušet různé sportovní činnosti a dozvědět se spoustu zajímavostí od trenérů. Bude se tu hrát a trénovat lakros, judo, basketbal nebo vozíčkářské ragby. Ve Victoria parku najdete také vyhlídkové ruské kolo, ze kterého se budete moci kochat pohledem na olympijský park. Také tady bude otevřeno denně od 28. července do 11. srpna a vstup je opět gratis.

Prohlídky olympijského parku
Do olympijského parku ve čtvrti Hackney Wick se bez vstupenky nedostanete, ale jednu možnost máte. Tou jsou denní prohlídky parku, které se budou pořádat po celou dobu trvání olympiády (od 26. července do 13. srpna). Dozvíte se, jak se olympijské město stavělo a co vše se děje uvnitř. Důležitá je ale rezervace. Prohlídky se konají vždy v 11 a 14 hodin. Za vstupenku zaplatíte 9 liber. Více informací si přečtěte ZDE.

Hyde park během olympiády v Londýně. Bude se tu konat řada akcí.

Hyde park během olympiády v Londýně. Bude se tu konat řada akcí.

Český olympijský dům: pro Čechy vstup zdarma

Český olympijský dům stojí v londýnské čtvrti Islington. Ohromná hala pojme až 5 tisíc lidí a má se v průběhu her stát místem setkávání sportovců s fanoušky. Vstoupit sem může prakticky kdokoliv, Češi by měli mít vstup zdarma (ale organizátoři budou muset počet lidí regulovat), ostatní zaplatí vstupné. Pivo tu přijde na 4 libry.

A co vás tu čeká? Třeba dvacítka velkoplošných obrazovek. K dispozici bude i bar, jídelna a propagační stánky či obchod s věcmi z olympijské kolekce. Nechybí ani hřiště na basketbal, které už bylo v olympijském domě v Pekingu.

Na pódiu budou hrát kapely a odehrávat se ceremonie v případě, že některý ze sportovců vybojuje medaili. K vybavení domu patří také kulečníky, rotopedy či stolní fotbal. A také Zeď slávy, kam se budou podepisovat medailisté a kam se v pátek zvěčnil prezident Václav Klaus.

V Českém domě se chystají také multimediální projekce. Je v něm internetová kavárna a otevřené studio České televize.


Další možností, jak si užít Londýn je řada kulturních akcí se sportovní tématikou:

Co činí sportovce úspěšnými?
Muzeum dětství (Museum of Childhood) nabízí mnoho zábavných interaktivních výstav. Jedna z nich například zjišťuje, co činí sportovce úspěšnými. Jak moc jim k jejich výkonům dopomáhá současné špičkové vybavení? Na interaktivní výstavě si můžete projet virtuální bobovou dráhu nebo si změřit si své sportovní dovednosti. Vystaveno je tu přes sedmdesát exponátů - od historických sportovních předmětů k současným moderním. K vidění jsou i maskoti olympijských her. Vstupné je zdarma. Více informací ZDE.

Zákulisí olympiády
Cesta do roku 2012. V Národní portrétní galerii můžete spatřit výsledky tříletého projektu fotografování míst a lidí, bez nichž by olympiáda nemohla být. Podíváte se do zákulisí, šaten sportovců, na stavbu stadionů a tak dále. Projekt zaznamenává, jakou Londýn musel ujít cestu, aby se olympijské hry mohly uskutečnit. Výstava se koná od 19. července a potrvá až do 23. září. Vstup je zdarma.

Medaile na olympiádě v Londýně.

Medaile na olympiádě v Londýně.


Historie olympijských her
Královská opera společně s Olympijským muzeem v Lausanne pořádají výstavu, která mapuje olympijské hry od starověkého Řecka až po rok 2012. Čekají vás poutavé příběhy, olympijské artefakty a audio a video ukázky. Prohlédnout si můžete i jak se od roku 1896 měnily olympijské medaile, také olympijské pochodně prošly od roku 1936 značnou proměnou. Výstava trvá od 28. července do 12. srpna a ani tady platit nemusíte.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!