20. května 2014 19:44 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Mrtvá zvířata a pneumatiky. Jachtaři se hrozí nad olympijskou zátokou

Brazilská policie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brazilská policie. | foto: Reuters

RIO DE JANEIRO Nejšpinavější voda, jakou kdy při závodech viděli, je podle jachtařů v olympijské zátoce pro hry v Riu de Janeiro. Za dva roky by tam měli bojovat o medaile, ale děsí se toho. Mezinárodní federace ISAF hodlá provést vlastní kontrolu kvality vody a upozorňuje, že olympionikům hrozí nemoci.

"Ve srovnání s většinou ostatních revírů je tam kvality vody hodně, ale opravdu hodně špatná. Pokud MOV neprovede žádné testy, pak my určitě," řekl šéf jachtařské federace Alastair Fox. Jeho slova podpořili i samotní sportovci a záliv v Riu označili za "otevřenou stoku".

Přípravy na olympiádu v Riu jsou nejhorší v historii

"Situace je ještě závažnější než před Aténami," vzkázal místopředseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) John Coates. Více čtěte ZDE.

Ve vodě v zálivu Guanabara podle informací agentury AP skončí až 70 procent nezpracovaného komunálního odpadu a ukazatele znečištění jsou trvale nad přijatelnou mezí. A to jsou brazilské zákony v tomto směru mnohem mírnější než v USA nebo Evropě.

V moři údajně plavou mrtvá zvířata, staré pohovky či pneumatiky i škodlivý průmyslový odpad. Odborníci upozorňují na hrozbu žloutenky, úplavice či cholery pro nejlepší světové jachtaře, mezi nimiž by na OH v Riu znovu rádi byli i Češi.

"Pokud někdo narazí na gauč nebo něco takového, zachytí tašku a podobně, pak to určitě bude mít na závody vliv," upozornil šéf jachtařské federace Fox.

"Viděli jsme údaje o fekáliích v Guanabaře a rozhodně nejsou bezpečné. Pro nás je to důvod ke znepokojení. Ale organizátoři nás opakovaně ujišťují, že dělají vše, co mohou," dodal.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!