Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
27. července 2012 9:09 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Na Londýn se valí kritika kvůli propagaci olympiáda

Olympiáda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olympiáda | foto: ČTK

LONDÝN "Je snad tohle nejhorší marketing na světě?" zeptala se televizní stanice France TV Info a shrnula tím širokou škálu kritiky, která se nejen na internetu hrne na pořadatele londýnských olympijských her. A jejím terčem je všechno od oficiálního klipu přes logo až po maskoty.

Zpravodajský server BBC News například informoval o tom, že mu telefonovali lidé, kteří měli epileptické záchvaty při sledování oficiálního animovaného klipu her. Podle mluvčí olympiády se zvýšené riziko týkalo jen malého kousku klipu, kde za doprovodu vizuálních efektů skáče plavkyně do vody.

Ten už byl z vysílané verze vystřižen, ale původní klip je stále k vidění na internetovém serveru YouTube. Osobám s fotosenzitivní epilepsií se ovšem sledování nedoporučuje.

Neméně kritiky si vysloužilo olympijské logo, které je vykládáno jako rasistické nebo obscénní - a v každém případě příliš drahé, napsal internetový server Worldcrunch.

Někteří v něm vidí rozlámanou svastiku, předseda íránského olympijského výboru zase protestoval, protože v logu vyčetl slovo "Zion" (anglická podoba přepisu hory Sion v Jeruzalémě, která často slouží jako synonymum pro město samo), což Írán považuje za "nechutné". A pozadu nezůstala ani internetová lidová tvořivost, jíž logo připomíná pohlavní akt mezi Lízou Simpsonovou a jejím bratrem Bartem.

Ani maskoti neoslnili

Logo, které navrhl Wolff Ollins, stálo 400.000 liber (téměř 13 milionů korun). Když se server BBC zeptal čtenářů, jak by design ohodnotili, udělilo mu 9,51 procenta zlatou medaili, 4,87 procenta stříbrnou, 5,9 procenta bronzovou a 79,69 procenta "cenu útěchy", kterou v závodech dostává ten nejhorší.

Vlídného přijetí se nedostalo ani maskotům her, kteří se jmenují Wenlock a Mandeville. Jak napsal britský list The Guardian, jsou tihle jednoocí mimozemšťané dost noční můrou. V dalších tištěných i internetových médiích si maskoti vysloužili přídomky "kýčovité", "příšerné", "zlověstné" a "hrozivé".

A ušetřeno nebylo ani více než 80 sklolaminátových maskotů v životní velikosti, které byly rozmístěny po Londýně, napsal list The Wall Street Journal. Právě na nich si lidé začali s pomocí graffiti ventilovat vztek na britské bankéře zapletené do nečistých praktik.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!