15. srpna 2016 6:05 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Nejdražší položka v rozpočtu paralympioniků? Závodní kůň

Drezúra - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Drezúra - ilustrační foto. | foto: Reuters

PRAHA Zatímco sportovci bez handicapu v brazilské metropoli o nejcennější kovy již zápolí, paralympionici se na svůj vrchol roku teprve připravují. Česká výprava letos čítá 37 sportovců, kteří se představí v rekordních osmi sportech. Společně s nimi se do Rio de Janeira chystá také jeden kůň.

Historicky první účast České republiky na paralympijských hrách v jezdectví a jachtingu s sebou přináší doposud nepoznané logistické komplikace. Kromě dopravy účastníků, materiálu a oblečení musí paralympijský výbor nově řešit, jak do deset tisíc kilometrů vzdáleného Ria dovézt závodního koně a plachetní loď.

„Dostat koně do Brazílie není jednoduché. Řeší se vše. Od přepravy letadlem přes stravu, karanténu, potřebná zdravotní vyšetření až po administrativní záležitosti,“ řekla serveru Lidovky.cz vedoucí reprezentačního týmu České asociace tělesně handicapovaných sportovců Jaroslava Krakovičová. Příprava převozu trvá dle jejích slov půl roku.

Klisna Lata Brandis z hraběcího rodu Kinských, v jejímž sedle bude hájit barvy české trikolory Anastasja Vištalová, začne svou pouť za dobrodružstvím 2. září. „Nejprve se z Česka letecky přesune do belgického Lutychu. Tam se pak přidá k dalším 18 až 20 koním z celé Evropy,“ řekla Krakovičová. V Belgii si koně převezme anglická společnost Peden Bloodstock, která je přes Atlantik pošle o den později nákladním boeingem. Jedenáctihodinový let tak bude Lata Brandis z kapacitních důvodů absolvovat již bez paradrezurního týmu.

Miliónový kůň

Celá akce je náročná nejen po organizační stránce, ale i té finanční. „Když sečteme náklady spojené s logistikou koně, dostaneme se na částku přesahující milion korun. Bezpochyby jde o nejdražší položku rozpočtu,“ prozradila Krakovičová. Samotný let do Jižní Ameriky a zpět za 19 tisíc eur, v přepočtu přibližně 510 tisíc korun, sice platí pořadatelé her, ostatní výdaje ale již hradí Český paralympijský výbor sám. Přeprava koně do Belgie, ustájení, parkování kamionu a krmivo jej tak vyjde na více než půl milionu korun.

Také v případě plachetnice platí cestu z Evropy na jihoamerický kontinent a nazpět organizátoři. Tu Češi už v červnu převezli do přístavního města Rotterdam v Nizozemsku, kde budou všechny evropské plachetnice naloděny a do dějiště her dopraveny po moři.

rsaRobert Sattler