27. července 2011 16:47 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Největší trable Londýna: doprava a bezpečnost

Policie v Londýně umí zasahovat tvrdě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie v Londýně umí zasahovat tvrdě. | foto: Reuters

PRAHA Pro zbytek světa je dnešek obyčejným pracovním dnem, pro Londýn má zvláštní význam. Přesně za rok se hlavní město Anglie promění v centrum sportovního dění. Jako první město v historii moderních olympiád uspořádá Londýn hry už potřetí. A zatím jsou slyšet jen pochvalná slova. "Nikdy dřív jsem neviděl, že by někdo zvládal přípravy tak hladce," chválí pořadatelskou zemi šéf Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge.

Dalších 365 dní ale bude nejdůležitějších. Rozhodnou o tom, jestli budou hry minimálně stejně úspěšné jako ty předchozí v čínském Pekingu. Nastává čas plánování, počítání, ověřování a kontrolování. Nejtěžším úkolem Anglie bude zajistit bezpečnost pro sportovce, světové osobnosti i fanoušky z celé planety.

"Riziko teroristických útoků se přitom pohybuje na kritické hranici," přiznává pro BBC bezpečnostní koordinátorka Chris Allisonová. Pro policii bude olympiáda jednou velkou operací, která potrvá 64 dní. Během nejvypjatější momentů proto bude na 34 sportovišť dohlížet až 12 tisíc strážníků. Policie bez pistolí Kvůli důrazu na tradici však nepůjde o žádné po zuby ozbrojené muže, ale klasické britské policisty s obušky a černými čapkami.

Čechy Londýn láká. Skoupili už 50 % lístků

Olympijské přípravy směřují do finálové fáze a o vstupenky na hry je značný zájem. Také u českých fanoušků. Ti už koupili 50 procent lístků určených pro tuzemský trh. A londýnští pořadatelé si mnou spokojeně ruce.

Vždyť celosvětová poptávka je zhruba po 20 milionech kusů, jenže celkové množství vstupenek je ani ne poloviční. V nabídce je 8,8 milionu lístků, ale pouhých 75 procent z toho je určeno pro veřejnost. Ne na všechny se dostane.

Ceny vstupenek začínají na 20 librách (asi 550 českých korun).
"Mimořádný zájem je u nás například o atletiku," tvrdí Jiří Kejval, místopředseda ČOV.
Předprodej byl na jaře zahájen v síti Ticketstream nebo v rámci balíčků přes IB Travel, Slan Tour a Čedok. Informace lze najít i na olympic.cz/vstupenky.

Podobně složité to má i její kolegyně Claire Johnsonová, která má na starosti běh s olympijskou pochodní. Osm tisíc běžců při štafetě oběhne celou zemi, než oheň dorazí do Stratfordu ve východním Londýně. Plamen nesmí zhasnout a jeho držitele by zase neměli potkat žádné komplikace. I když protesty podobné těm před pekingskou olympiádou zřejmě nehrozí.

"Musíme zajistit, aby si sportovci užívali běhu s pochodní a nic je při něm nevyrušilo," popisuje Johnsonová, která má k dispozici 28 speciálně vycvičených policistů. Nejvíc ale tlačí Londýn bota jinde. Už při kandidatuře MOV označil hromadnou dopravu ve městě za zastaralou. Má nedostačující kapacitu i například špatný bezbariérový přístup pro vozíčkáře a paralympiky.

Hry za čtvrt bilionu

Nedostatek parkovacích míst a tvořící se kolony chce organizace Transport for London vymýtit tím, že k lístkům na olympiádu poskytne fanouškům celodenní jízdné zdarma. Ani posílení stávajících a zařízení nových linek však samo o sobě nestačí. Město potřebuje, aby se obvyklé denní vytížení snížilo o 30 procent. Pro místní tak připravilo obrovskou kampaň, která Londýňanům doporučuje, aby během her pracovali z domova nebo zvolili jiný způsob dopravy – třeba kola.

V modernizaci a budování sportovních středisek je však prostoru pro optimismus mnohem víc. "Rok před olympiádou máme z 88 procent hotovo, a navíc nás to vyjde na méně peněz, než jsme plánovali," raduje se ministr sportu Hugh Robertson. Přesto se náklady na hry vyšplhaly na 257 miliard korun.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!