11. prosince 2014 8:00 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Není v OSN, ale na olympiádu Kosovo smí? Srbsko už nemá sílu vzdorovat

Kosovští Albánci sledují v hlavním městě Kosova Pristině souboj „jejich“... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kosovští Albánci sledují v hlavním městě Kosova Pristině souboj „jejich“... | foto: ČTK/AP

BĚLEHRAD/PRAHA Další úder, který se však jen zařadil za ty, jež Srbsko v posledních letech zasáhly. Tak v této zemi chápou úterní rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který přijal Kosovo za svého 206. člena.

Většina srbské veřejnosti věřila, že k tomu nedojde. Vždyť Kosovo není členem OSN a velký počet zemí nezávislost této někdejší srbské provincie stále neuznává. Mimo jiné i Brazílie, hostitel příštích olympijských her – právě pro účast v Riu se teď kosovským sportovcům otevřely brány.

„Je jen málo těch, podle nichž se to dalo očekávat a berou to jako realitu,“ uvedl pro LN bělehradský sportovní novinář Vladimir Novak. „Zřejmě tuší, že Srbsko bude muset dřív nebo později Kosovo uznat. Kdo ví, možná to bude podmínkou pro přijetí Srbska do Evropské unie.“

Bez ohledu na to středeční bělehradský deník Sport oznámil žhavou novinku velkým titulkem MOV ukradl Srbsku Kosovo. V textu se mj. praví: „Je to těžká prohra srbské sportovní diplomacie. Jak jinak hodnotit situaci, kdy se samozvaný stát, který není členem OSN, stane plnoprávným členem mezinárodní olympijské rodiny. Jiné nové státy musely zvládnout pracnější cestu.“

A text doprovázejí karikatury. Na jedné jsou olympijské kruhy a v každém z nich je znak dolaru ($). Na druhé má každý z kruhů tvar prkýnka na záchodové míse.

Srbsko zradili spojenci

Jaké je pozadí? „Naší vládě MOV oznámil, že Kosovo má podporu USA a Německa, zatímco Rusko a Čína, naši spojenci, se v otázce nepřijetí Kosova do MOV odmítly angažovat,“ napsal bělehradský deník Kurir.

Ministr zahraničí Ivica Dačič sice prohlásil, že MOV se teď postavil do role politického arbitra a jde o precedent, ale Srbský olympijský výbor už se neprotivil. „Pět let jsme přijetí Kosova do MOV blokovali, ale jsme sportovní, ne politická organizace,“ vysvětlil jeho předseda Vlade Divac, proč v úterý v Monaku neprotestoval.

Zato kosovští Albánci slavili – i na třídě Billa Clintona v Prištině. Tam od roku 2009 stojí i socha bývalého amerického prezidenta, který dal v roce 1999 pokyn k bombardování Jugoslávie.