Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Neumannová o stříbru, z něhož může být zlato: Byla by to satisfakce

Kateřina Neumannová při otevřené běžkařské dráhy v pražské Chuchli | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Neumannová při otevřené běžkařské dráhy v pražské Chuchli | foto: MAFRA - František Vlček

SOČI (Od našeho zpravodaje) V osm ráno odlétala Kateřina Neumannová z Prahy do Soči a Jiří Ponikelský, šéf sportu ČT, jí na letišti sdělil: Šmigunová v Turíně dopovala. Nevěděla, co si myslet. Ale po přistání v Soči jí začaly na mobilu naskakovat zprávy i gratulace. Osm let po hrách v Turíně se její stříbrný skiatlon patrně proměňuje ve zlatý.

Na olympijské medaile, přicházející poštou, už jste zvyklá. Ale tahle bude přece jen jiná, protože je zlatá?
Ještě nevím, jak celá ta věc dopadne, vím to teprve pár hodin. Pokud se výsledky změní, život mi to nezmění, ale... bude to určitá satisfakce. Tehdy v Turíně jsem říkala, že právě na skiatlon jsem měla životní formu, před ním jsem se cítila nejlíp v životě a opravdu neporazitelná. Když tenkrát Šmigunka nade mnou vyhrála, koukali jsme na sebe s mým týmem a nevěděli, co se děje, že jsem mohla prohrát.

Tehdy jsem se vás ptal, jestli to pro vás není víc prohrané zlato než vyhrané stříbro.
Jo, tak jsem si připadala. Jedna velká životní záhada se mi tím teď vyřešila. To je příjemné. A zároveň je to škoda. Bylo by spravedlivější užít si to zlato už tam. Mohla jsem pak odjíždět z Turína v ještě jiné pozici, s jinými zážitky a emocemi. A taky mohlo mé vítězství u televize přinést spoustě fanoušků radost. O to jsme všichni přišli.

Už tehdy byly po podivném dopingovém testu Šmigunové v roce 2001 pochybnosti o její čistotě. Také jste je sdílela?
Já byla v těchhle vyjádřeních na téma doping soupeřek vždycky opatrná, to můj trenér Standa Frühauf byl v tomto směru mnohem přímější. Snažila jsem se víc si hledět sama sebe. Ale už jen ta skutečnost, že Šmigunová tehdy přijela do dějiště olympiády den před závodem a byla předtím schovaná neznámo kde, byla zvláštní. Pak vyhrála dva závody a najednou šla její výkonnost zase rapidně dolů. To vyvolalo otazníky, hraničící takřka s jistotou, že to čisté nebylo. Což ale člověk nemůže říkat nahlas, když si to jen myslí a nemá důkazy.

Turín 2006 - Finiš závodu ve skiatlonu žen - Kristina Šmigunová (v bílém) se dostává před Kateřinu Neumannovou.

Turín 2006 - Finiš závodu ve skiatlonu žen - Kristina Šmigunová (v bílém) se dostává před Kateřinu Neumannovou.

Jaký jste měla se Šmigunovou vztah?
Oni byli Estonci zvláštní. Nebyli moc oblíbení, ale napomáhala nám ke komunikaci jazyková blízkost a potkávaly jsme se i při soustředěních na Dachsteinu. Velmi přátelský a příjemný byl její táta. A když jsme měly obě po kariéře, dokonce mě pozvala na svoji svatbu do Estonska. Třeba se mi tím chtěla nějak odvděčit. Ale nakonec svatbu odložila a já tam necestovala.

Jsou to už jen čiré spekulace, ale co myslíte: Kdybyste tehdy měla v Turíně zlato ze skiatlonu, vyhecovala byste se pak i k tomu obrovskému vzepětí v závěrečném závodu na 30 kilometrů?
Asi bych tu olympiádu absolvovala v úplně jiné pohodě a vnitřním rozpoložení. Jestli by se to odrazilo před třicítkou směrem do plusu nebo by mi to naopak ubralo na koncentraci, těžko říct. Jsem přesvědčená, že bych do třicítky šla stejně odhodlaná - ale i s vědomím, že nemusím už nikomu nic dokazovat.

ČTĚTE K TÉMATU

Máte vůbec ještě přehled o všech vašich medailích, které k vám dorazily poštou?
Ale ano. Samozřejmě, že Salt Lake City 2002 bylo ještě bolestnější, odtud jsem odjížděla s jedním bronzem a nakonec z toho byly dvě stříbra. V Turíně jsem si naopak na konci olympiády užila zlata a hymny. Kdybych ho tehdy opouštěla jen se stříbrem, bylo by to i teď daleko smutnější, dočkat se vítězství až takhle. Ale i tak mám samozřejmě radost - tedy pokud se to potvrdí. Asi to pak pro mě bude v Soči drahé.

Ke zlatu by se měl v Turíně 2006 vyšvihnout i Lukáš Bauer. Může mu to psychicky pomoci před jeho starty v Soči?
Nemyslím si. Na rozdíl ode mě má tu smůlu, že si zlato nikdy na místě neužil a hymnu nezpíval. Má z olympiád stříbro, bronzy, ale vítěz je vždycky jen jeden a s tím spojené emoce jsou neopakovatelné. Ale tím víc motivovaný v Soči bude, aby si ten zážitek zkusil vybojovat přímo na stadionu.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...