8. prosince 2011 20:40 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

OBRAZEM: Kupka inspiroval oblečení pro olympioniky

Skifař Ondřej Synek představil oblečení pro olympiádu v Londyně 2012. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skifař Ondřej Synek představil oblečení pro olympiádu v Londyně 2012. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA V Národní galerii byla odhalena olympijská kolekce oblečení, kterou budou sportovci oblékat příští rok v Londýně. Jedním z modelů byl i skifař Ondřej Synek. Kolekci připravila společnost Alpine Pro. Motivem je obraz Amorfa od Františka Kupky.

"Obraz Amorfa - Dvoubarevná fuga nás uchvátil nejen svým vzhledem a významem, ale také symbolikou. Národní barvy dominují uměleckému dílu, které slaví v roce 2012 stoleté výročí. Obraz vznikal čtyři roky, což je olympijský cyklus. Umělec se inspiroval dívkou, která si hrála s míčem, což je další paralela se sportem," podotýká předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek.

Sportovci budou v oblečení trávit volný čas ale případně také přebírat medaile.

Společnost Alpine Pro už připravovala oblečení i pro zimní olympiádu ve Vancouveru. "Kolekce byla moc hezká," zhodnotil Ondřej Synek.

Oblečení pro olympiádu v Londyně 2012.
Skifař Ondřej Synek představil oblečení pro olympiádu v Londyně 2012.

Skifař už to nové zkoušel na svém prvním letošním tréninku ve vodě. "Zajímavá je bunda s takzvaným water efektem. Když zmokne, vystoupí motiv Dvoubarevné fugy. Myslím, že budeme jediná výprava, jež s chutí vyběhne do deště, místo aby se schovávala," dodal Synek.

Kolekce pro Londýn se připravovala od jara 2010. "S vývojem oblečení jsme začali hned po Vancouveru," prozradil ředitel Alpine Pro Václav Hrbek.

Kolekce je obohacena i o další technologické vylepšení. Třeba ICE Caffé s chladivým efektem, antibakteriální látky z bambusu či teflonem, který je odolný proti zašpinění.

V Národní galerii nebylo představeno jen oblečení pro slavnostní zahájení. To bude odhaleno na nominačním plénu ČOV v červnu.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!