23. listopadu 2011 9:45 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

OH v Londýně podle policie představují vysoké riziko

Policie v Londýně umí zasahovat tvrdě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie v Londýně umí zasahovat tvrdě. | foto: Reuters

LONDÝN Olympijské hry, které se v Londýně uskuteční příští rok v červenci a srpnu, jsou podle britských expertů spojeny s vysokým bezpečnostním rizikem. Podle vlády bude během her vyhlášen "naléhavý stupeň ohrožení," což znamená, že teroristický útok je vysoce pravděpodobný. V plné pohotovosti bude 12.000 policistů a jedenáct policejních okrsků.

Britské bezpečnostní složky dnes ale důrazně popřely zprávu listu Guardian o tom, že na bezpečnost amerických sportovců během olympijských her v Londýně v roce 2012 budou dohlížet agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Londýnští organizátoři trvají na tom, že při zajišťování bezpečnosti her žádnou zahraniční pomoc nepotřebují.

Podle listu Guardian vyšlou USA do Británie desítky agentů FBI, kteří mají ochránit početnou americkou výpravu. Koordinátor bezpečnosti OH Chris Allison dnes tyto informace ostře odmítl, i když připustil, že na přípravě olympijských her se budou podílet "styční důstojníci" z USA. "Žádné zahraniční ozbrojené složky tu ale nebudou," upozornil Allison.

Budou nasazeni i dobrovolníci

O celkovém počtu lidí, kteří se budou na zajištění bezpečnosti her podílet, britské úřady ještě nemají jasno. Místní policie podle agentury AP považuje za věc prestiže, že sama zvládne zajištění bezpečnosti pro sportovce i návštěvníky olympiády.

I když ale hlavní břemeno odpovědnosti policisté nepochybně ponesou, na řadě míst budou nasazeni dobrovolníci, tisíce zaměstnanců soukromých bezpečnostních agentur i příslušníci armády. Dobrovolní pomocníci budou podle policie hlavně obsluhovat bezpečnostní rámy při vstupu do olympijské vesnice. Na exponovanějších místech má být rozmístěno 10.000 pracovníků soukromých bezpečnostních agentur. Podle odborníků ale tento počet zjevně nebude stačit, povolán bude muset být nejméně dvojnásobek.

Armáda bude použita k ostraze některých specializovaných sportovišť, například plavebního kanálu pro olympijskou regatu. Britský ministr obrany Philip Hammond minulý týden prohlásil, že ozbrojené síly jsou připraveny zajistit bezpečnost her za každou cenu, včetně použití raket země-vzduch.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?