Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

V Číně začaly další velkolepé hry. Ceremoniál uchvátil víc než v Soči

Zahajovací ceremoniál olympijských her mládeže v Nankingu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zahajovací ceremoniál olympijských her mládeže v Nankingu. | foto: Reuters

NANKING (Od našeho zpravodaje) Před šesti lety to byly nejdražší olympijské hry v historii a i nyní se Čína vytahuje před světem. „Podívejte, co dokážeme!“ Asijský obr uspořádal v Nankingu druhou olympiádu mládeže, která se svou velikostí a propracovaností blíží velkým hrám.

Jen na zahajovací ceremoniál na Olympijský stadion dorazilo v sobotu přes 60 tisíc lidí! Viděli pompézní představení plné barev, tradičních obřadů i šílených artistických kousků. A podle bouřlivých reakcí z hlediště se jim líbilo.

"Bylo to boží,“ popisovala pocity sedmnáctiletá atletka Veronika Paličková. Na rozdíl od dospělé olympiády sledovala představení z tribuny. Na ploše reprezentoval výpravu pouze vlajkonoš. 

„Měla jsem husí kůži a říkala jsem si, jestli to je takové i na dospělé olympiádě. Třeba už to nikdy nezažiju. Je to jeden z nejlepších okamžiků, které jsem díky sportu mohla prožít."

Olympijské hry mládeže už znovu nezažije zcela jistě. Soutěží na nich pouze junioři a juniorky do osmnácti let. Zato šéf české výpravy Martin Doktor na nich pravděpodobně chybět nebude. „Tenhle ceremoniál se mi líbil víc než v Soči. Nebyl to žádný šolich. I tvářemi sportovců prošel údiv, což nepamatuju.“

Hry, z nichž jde strach

V šestimilionovém Nankingu se teď vše točí kolem olympiády: v centru všeho stojí úhledná olympijská vesnice s věžovými domy, hostům z 204 účastnických týmů pomáhají tisíce nadšených dobrovolníků a moderní sportoviště v gigantickém provedení se ještě lesknou novotou.

Olympijské hry mládeže

Druhé olympijské hry mládeže (Youth Olympic Games) probíhají od 16. do 28. srpna v čínském Nankingu. Akce se mohou zúčastnit sportovci ve věku 15 až 18 let a kromě samotných sportovních klání se klade důraz i na vzdělávání a mezinárodní spolupráci mladých olympioniků. Českou republiku reprezentuje 37 sportovců ve 14 sportech. Celkem se her účastní přes 3400 sportovců z 204 zemí.

Celkem se her účastní přes 3400 sportovců z 204 zemí.Silnice lemují dokonale zastřižené křoviny ve tvaru sportovních a kulturních symbolů. Jeden z nich ve tvaru čajové konvice dokonce vypouští do šálku skutečnou vodu. Zbytečná okázalost, podotkl by Evropan. Jenže místní se možná nesnaží ohromit svět a ukázat svou velikost. „Je to jenom pohostinost. Snažíme se poskytnout světu to nejlepší,“ tvrdí nankingský reportér Chaj-jang Che.

Přesto jejich pořadatelství trochu nahání hrůzu. Podle plánu neměli Číňané utratit na celou akci utratit více než sedm miliard korun, ale letmý pohled napovídá, že tomu bude úplně jinak. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) se teď obává, aby olympiáda mládeže nenabobtnala do stejných rozměrů jako její objemnější sestra.

„Život je soutěž, každý chce být lepší,“ krčí rameny výkonný ředitel olympijských her Gilbert Felli. „Na jednu stranu je to fantastické, na druhou se bojíme, že se Nanjing stane měřítkem pro ostatní.“ 

Start mužského triatlonu.

Start mužského triatlonu.

Na počátku totiž stála úplně odlišná myšlenka než jen rozdat medaile nadaným teenagerům. Měla potlačit komerci a pomoci olympijskému hnutí zpátky ke kořenům. Sport jako jedna ze součástí festivalu národů - tak zněl původní plán. 

Počítalo se přitom s rozpočtem zhruba desetkrát nižším než nahlásil Nanking a mládežnické hry tak měla pořádat místa, která nikdy nemohou přivítat olympijské hry. Nyní se však zdá, že většina měst už nemůže dosáhnout ani této mety.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!