13. srpna 2012 15:44 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Olympiáda Británii z recese nepomohla, shodují se analytici

Olympijské hry v Londýně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olympijské hry v Londýně | foto: Reuters

PRAHA Vliv pořádání olympijských her v Londýně na britskou ekonomiku byl nejspíše natolik nízký, že jí nepomohl vybřednout z recese. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Podle různých odhadů pomohla olympiáda britské ekonomice několika desetinami procenta hrubého domácího produktu.

"Dopad olympiády je relativně omezený, protože Velká Británie je vyspělou ekonomikou a náklady na pořádání her byly v relaci k velikosti ekonomiky poměrně nízké," řekl analytik Patria Finance David Marek. Navíc londýnská olympiáda nebyla tak pompézní jako hry v předchozích letech.

Vedle pozitivních vlivů je potřeba brát také negativní vlivy, jako bylo například dopravní omezení v průběhu her, dodal.

Ani olympiáda, ani Euro Evropu před recesí neuchránily

"Londýnská olympiáda skončila. V relativně krátkém čase šlo o druhou velkou sportovní akci, která se konala v Evropě. Otázka, zda šlo z čistě podnikatelského pohledu o přínosné akce, se bude jistě ještě nějaký ten týden dopočítávat. Z makroekonomického pohledu již nyní víme, že ani fotbalové Euro, jež se konalo ve východní Evropě, ani londýnská olympiáda západní Evropu od recese neuchránily," uvedl analytik ČSOB Jan Čermák.

PŘEČTĚTE SI:

Na ekonomické bilancování výsledků olympiády je ještě brzy, ale zřejmě se nezařadí ani mezi ekonomicky nejlepší, ani mezi propadáky, míní analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Ekonomický přínos ovlivní to, jaké vnější faktory budou do výpočtu zahrnuty. Jde třeba o náklady na bezpečnost placené ze státní kasy či výpadek běžné kongresové turistiky. Pozitivní ovlivnění HDP již nastalo formou investic před konáním her a vyšší obsazeností hotelů v jejich průběhu, zatímco poolympijský útlum teprve nastane, poznamenal.

Desetinky procent navíc, které k polskému a britskému HDP přidalo budování infrastruktury před Eurem a olympiádou, nemohly podle Čermáka ochránit západní Evropu od trápení, které podstupují předlužené ekonomiky eurozóny.

Pouze symbolický význam

Symbolický význam pro západní Evropu ale prý mít mohly. Může jít o připomenutí toho, že země jako Španělsko, Itálie či Velká Británie sice ekonomicky stále trpí, což ale neznamená, že nedokážou stále dominovat v oblastech, kde jsou tradičně považovány za velmoci.

"Ať již svou účastí ve finále fotbalového Eura (Španělsko a Itálie) či svými 29 zlatými medailemi (Velká Británie) nám tyto velké vyspělé země dokazují, že disponují velkou zásobou kvalitního lidského kapitálu, který minimálně v jistých oblastech dokážou velmi efektivně využít," uzavřel Čermák.

Britský statistický úřad v závěru července oznámil, že britská ekonomika ve druhém čtvrtletí prohloubila pokles. Hrubý domácí produkt se snížil o 0,7 procenta, zatímco v prvních třech měsících propad činil 0,3 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.