24. července 2008 9:29 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Olympiáda láká tenisové hvězdy

Nejlepší tenisté se chystají do Pekingu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejlepší tenisté se chystají do Pekingu. | foto: ČTK

PEKING Skoro 70 let tenis v olympijském programu vůbec nebyl. Dnes patří tenisté k největším hvězdám zápolení pod pěti barevnými kruhy. "Olympiáda je jedním z nejdůležitějších turnajů tenisové sezony. A zároveň se tenis stal jednou z hlavních disciplín olympijského programu,“ říká prezident Mezinárodní tenisové federace Francesco Ricci Bitti.

Na turnaji v Pekingu se objeví nejlepší tenisté současnosti. Roger Federer, Rafael Nadal, Maria Šarapovová nebo Ana Ivanovičová se tak stanou největšími hvězdami čínské olympiády.
"Zahrát si na hrách je sen každého kluka i holky,“ povídala ruská kráska Maria Šarapovová.

Co se změnilo od časů Slováka Miloslava Mečíře, který triumfoval při tenisovém návratu jako hlavního sportu do olympijského programu v roce 1988?


Hry se v posledních dvaceti letech totiž staly zlatým dolem a pro firmy vyrábějící oblečení jsou tenisté hlavními reklamními nosiči.
Vždyť Federer patří k nejbohatším sportovcům planety a pro jeho sponzory je klíčové, aby pod pěti kruhy zápolil. Letos navíc znásobil sponzorské počty ohromující čínský trh.

Budou spát ve vesnici
Takže v Pekingu se představí největší hvězdy bílého sportu, a fanoušky tak možná čeká na olympijském dvorci odveta za wimbledonské finále snů mezi Federerem a Nadalem. "Mým jasným cílem je získat zlato. Olympiáda patří mezi hlavní cíle sezony a je pro mě důležitější než grandslamy,“ přiznal Roger Federer. "Navíc Švýcarsko moc medailí nezískává, takže to je motivace navíc,“ vysvětloval Federer. 

Většina dnešních tenisových hvězd sledovala olympiádu v Soulu před dvaceti lety jako děti. "Kvůli Mečířovi jsem začala hrát tenis,“ smála se slovenská hráčka Daniela Hantuchová. "To já jsem zase měla dovoleno koukat se v noci, když byla olympiáda,“ vzpomínala Ruska Maria Šarapovová. "Ruští reprezentanti měli krásné barety, měla jsem podobný, tak jsem si ho vždycky před televizí nasadila,“ podotkla reklamní ikona.

Právě Šarapovová zosobňuje ohromný veletoč, jakým prošli v posledních letech přední tenisté.

Šarapovová, známá sólistka světových dvorců, léta odmítala reprezentovat Rusko ve Fed Cupu. Po domluvě sponzora se letos v únoru poprvé v týmové soutěži objevila. Důvod? Start ve fedcupovém týmu byl totiž podmínkou pro účast na olympijských hrách.

Podobně přemýšlela i česká jednička Nicole Vaidišová.

"Nikdy jsem na olympiádě nebyla, tak se tam strašně těším. Vždycky jsem sportovcům záviděla, když jsem viděla, jak nastupují po českou vlajkou,“ povídala Vaidišová. Tenisté tak místo přípravy na poslední grandslam sezony, americký US Open, stráví čas v rozpáleném Pekingu. "Vyhrát olympiádu je možná lepší než zvítězit na grandslamu,“ zamyslela se Serena Williamsová.


 A většina z nich bude bydlet v olympijské vesnici, kde na hráče zvyklé na pětihvězdičkové hotely nečeká žádný luxus. "Bude to asi trochu jako na univerzitní koleji. Ale chci tam být. Chci být s celým českým týmem,“ tvrdila Vaidišová.

"Ve vesnici je to asi složitější, ale nenapadlo mě, že bych tam nebydlel. Bude hodně zajímavé spát vedle nejlepších světových sportovců,“ usmál se i wimbledonský vítěz Rafael Nadal. Jeden z mála, kdo nechce nasávat olympijskou atmosféru ve vesnici, je Federer. Při své třetí účasti na OH se Švýcar poprvé uchýlí do hotelu.

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?