Pátek 18. září 2020svátek má Kryštof 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Olympiáda v Riu. Nejhorší přípravy v historii, situace je kritická

Olympijský park, nebo plocha plná hlíny? Takhle vypadal prostor, kde má vyrůst 10 sportovišť, ještě loni v dubnu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olympijský park, nebo plocha plná hlíny? Takhle vypadal prostor, kde má vyrůst 10 sportovišť, ještě loni v dubnu | foto: ČTK/AP

RIO DE JANEIRO / PRAHA Fotbalové mistrovství světa začíná v Brazílii už za 42 dní. Na dvou stadionech - v Portu Alegre a Sao Paulu se přitom stále pracuje a s největší pravděpodobností nebudou v den zahájení MS stoprocentně připraveny. A jak je to s olympiádou, kterou bude Brazílie hostit za dva roky?

"Přípravy na hry jsou nejhorší v historii. Situace je ještě závažnější než před Aténami," citovala BBC místopředsedu Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Johna Coatese. Přitom řecké olympijské hry 2004 se potýkaly s mnoha problémy, stavby sportovišť byly ve velkém skluzu. Nakonec se však téměř všechny problémy stihly vyřešit, i když na poslední chvíli.

V Brazílii je to očividně mnohem horší. "Situace je kritická," pronesl Australan po šesté návštěvě Ria de Janeiro. "Jsme velmi znepokojeni, Organizátoři nejsou připraveni v mnoha, opravdu mnoha ohledech," líčil Coates.

"Nikdo nám není schopen odpovědět na naše otázky"

MOV podle jeho slov učinil bezprecedentní opatření k nápravě. "Začali jsme hrát v přípravách větší roli, chopili jsme se iniciativy. Do Brazílie jsme poslali mnoho odborníků, kteří budou plánovat spolu s místními. Bylo to nevyhnutelné. Plán B nemáme, olympijské hry budou v Riu."

A v čem spočívá problém? Některá sportoviště se 27 měsíců před zahájením akce ani nezačala stavět. Výrazně zpožděná je výstavba infrastruktury. Organizátoři nejsou schopni zodpovědět otázky MOV typu jak dlouho bude trvat cesta ze sportoviště A do sportoviště B či jak to bude s parkovišti. "Nikdo nám momentálně není schopen odpovědět," pravil Coates.

Děti už se fotbalového MS nemůžou dočkat. Ale jak dopadne chaotická organizace?

Děti už se fotbalového MS nemůžou dočkat. Ale jak dopadne chaotická organizace?

Velkým problémem jak pro fotbalové MS, tak olympiádu může být kriminalita. Brazílie je sedmou zemí na světě v počtu vražd (40 000 mrtvých každý rok), objasněnost zločinů je přitom jen na osmi procentech. "Ano, v našich městech pořád vládne násilí. Snažíme se proti němu ale bojovat. Nikdo se nechce smířit s množstvím zločinů, které se tu dějí. A uvědomujeme si, že to může naši zemi v očích světa hodně poškodit," přiznal před několika měsíci deníku Daily Mail ministr sportu Aldo Rebelo.

Už několik let se snaží policie a speciální jednotky zjednat pořádek ve favelách - chudinské slumy totiž ovládaly drogové gangy. V Riu byly ještě v říjnu minulého roku k vidění velké policejní manévry s obrněnými transportéry a vrtulníky.

Město, které bude hostit i finále MS, musí navíc počítat s hromadným "nájezdem" prostitutek z ostatních koutů země. A optimismus do žil nevlévají ani statistiky, které ukazují opačný trend, než v který pořadatelé obou akcí doufali. Zatímco v srpnu 2012 bylo v Riu zavražděno 294 lidí, v srpnu 2013 to bylo už 406 mrtvých. Vyšší je i počet pokusů o vraždu. Loupeže v MHD vzrostly dokonce dvojnásobně.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!