22. prosince 2015 14:29, aktualizováno  14:58 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Tohle je stadion pro olympiádu v Tokiu: helmu od Zahy Hadid porazily palačinky

Který se vám líbí víc? Nahoře vítězný návrh od Kenga Kumy, dole vyřazený adept... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Který se vám líbí víc? Nahoře vítězný návrh od Kenga Kumy, dole vyřazený adept... | foto: Reuters

PRAHA Olympiáda 2022 v Tokiu už má svůj svatostánek. Tedy alespoň na papíře. Organizační výbor v úterý vyhlásil vítězem návrh japonského architekta Kengo Kumy, který už Japonci kvůli tvaru překřtili na „hromadu palačinek“. Na novém Národním stadionu by se mělo konat zahájení Her, atletické soutěže a samozřejmě slavnostní zakončení. Kumův návrh předčil i dílo světoznámé britské architektky Zahy Hadid.

Původně soutěž vyhrál futuristický nárys proslulé britské architektky Zahy Hadidové připomínající cyklistickou helmu, kvůli škrtům v rozpočtu na OH však její společnost Zaha Hadid Architects v červenci ze soutěže vycouvala. Kumův projekt totiž vyjde na 1,23 miliardy liber (víc než 45 miliard korun), zatímco Hadidové velkolepá „helma“ by stála téměř dvakrát více.

Architekt Kuma ve svém návrhu propojil tradiční japonský styl s moderními prvky - významným materiálem pro dekoraci stadionu bude proto dřevo, díky němuž by budova měla být propojena s okolním parkem. „Myslím, že vybraný projekt splňuje všechny podmínky co se týče samotného konceptu, konstrukce a nákladů,“ uvedl při ohlášení vítěze japonský premiér Šinzó Abe.

Vizualizace budoucího stadionu pro OH 2022 v Tokiu.
Který se vám líbí víc? Nahoře vítězný návrh od Kenga Kumy, dole vyřazený adept...

Kumův Národní stadion nebude také na rozdíl od rozmáchlého návrhu Hadidové výrazně zasahovat do okolí, plocha totiž bude zapuštěna 20 metrů pod povrch země. Stadion v Tokiu bude mít kapacitu 68 tisíc diváků.

Hromada palačinek by v největší japonské prefektuře měla stát už v listopadu 2019, Hry se pak konají v červenci 2020. Původně měl Národní stadion hostit už finále MS v ragby v roce 2019, kvůli zdržením při vypisování soutěže se však nejlepší ragbisté utkají v nedaleké Jokohamě.

370 miliard. Rozpočet pro olympiádu narostl šestkrát

To číslo budí respekt. V úterý rovněž organizační výbor zveřejnil, že OH v Tokiu přijdou pořadatele na 9,98 miliard liber (téměř 370 miliard korun), což je šestkrát více, než bylo původně v plánu. Důvodem obrovského prodražení jsou podle japonského rádia NHK hlavně neočekávané investice do nových silnic a s tím spojené platy dělníků.

Původní rozpočet Her zněl na 1,6 miliardy liber (asi 60 miliard korun). Pokud náklady na organizaci, o něž se dělí Mezinárodní olympijský výbor a japonská vláda, skutečně dosáhnou výše 9,98 miliard liber, stane se 32. olympiáda jednou z nejdražších v historii.

Poslední Hry v Londýně v roce 2012 stály 8,77 miliardy, multi-sportovní svátek příští rok v Riu by měl dokonce stát „pouhých“ 2,38 miliardy liber. Absolutním rekordmanem je zimní olympiáda v Soči v roce 2014. Rusko uspořádalo Hry v celkové hodnotě 31 miliard liber, což je neskutečných 1,148 trilionu korun. A to je pouze odhad.

Tokio se stane teprve pátým městem (a prvním v Asii), které uspořádá letní olympijské hry více než jednou. Poprvé přivítalo nejlepší sportovce světa v roce 1964, čeští sportovci v Tokiu tehdy vybojovali pět zlatých medailí. Třemi z nich okouzlila japonské publikum gymnastka Věra Čáslavská.