10. května 2014 16:49 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Hrozí skandál? Olympiádu má od Ria převzít Londýn, píší Britové

Místo sportovišť jen hlína. Tak to vypadá na většině míst v Brazílii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místo sportovišť jen hlína. Tak to vypadá na většině míst v Brazílii. | foto: AP

LONDÝN/PRAHA Trpělivost Mezinárodního olympijského výboru (MOV) s brazilskými organizátory her v roce 2016 stále klesá. Britskými i brazilskými servery se dokonce rozletěla zpráva o tom, že by od Ria de Janeiro mohl převzít pořadatelství Londýn, který hostil minulou letní olympiádu. "Bylo by to neuskutečnitelné," odmítá o takové variantě spekulovat mluvčí výboru Mark Adams.

V Brazílii přitom za necelý měsíc startuje fotbalové mistrovství světa, druhá největší sportovní akce na světě.

"Přípravy na hry jsou nejhorší v historii. Situace je kritická," pronesl před dvěma týdny po návštěvě Jižní Ameriky místopředseda MOV John Coates. Deník The Telegraph nyní přinesl informaci, že se jedná o možném přesunu her z Brazílie do Velké Británie. Informaci měl potvrdit nejmenovaný brazilský politik.

ČTĚTE K TÉMATU

"V podobné fázi příprav na olympiádu v roce 2004 měly Athény postaveno 40 % z infrastruktury a stadionů. Londýn, který pořádal v roce 2012, dokonce 60 %. Brazílie má teď sotva 10 % a zbývají pouhé dva roky. Takže MOV už přemýšlí - jaký máme plán B?" objasnil situaci zdroj serveru Evening Standard.

"Žádný plán B není. Bylo by to neuskutečnitelné," citovala agentura AP mluvčího MOV Marka Adamse.

Děti už se fotbalového MS nemůžou dočkat. Ale jak dopadne chaotická organizace?

Brazílie už žije fotbalovým šampionátem. Dokáže země stihnout uspořádat už za dva roky další sportovní svátek?

Angličané: Stihli bychom to

S tím nesouhlasí Will Glendinnig, jenž působil v organizačním výboru na londýnské hry, které skončily před dvěma lety. "Času je pořád víc než málo na to, aby byl Londýn připraven," prohlásil.

Ostrovní média si pohrávají i s myšlenkou, že by hlavní město Spojeného království nemuselo zůstat na pořádání samo. Odlehčit by mu prý mohlo skotské Glasgow, které v tomto červenci hostí Hry Commonwealthu.

Londýn už jednou zachraňoval

Nebylo by to poprvé, kdyby se vrcholná sportovní akce na poslední chvíli stěhovala. V roce 1908 měl pořádat letní olympijské hry Řím, ale po výbuchu Vesuvu v roce 1906 zachraňoval situaci právě Londýn. Zimní olympiádu v roce 1976 měl zase původně pořádat americký Denver, jenže následovalo odmítnutí prostřednictvím státního referenda. Hry se tak po pouhých 12 letech znovu vrátily do rakouského Innsbrucku.

Organizace se však nehroutila pouze u olympijských her. Pořadatelství fotbalového mistrovství světa v roce 1986 bylo původně přiděleno Kolumbii, ale ta kvůli ekonomickým problémům musela odstoupit a místo ní bylo zvoleno Mexiko. Ostudu si udělali i Češi, kterým bylo kvůli problémům s dostavbou tehdejší Sazka areny posunuto o rok pořadatelství hokejového šampionátu. Mistrovství v roce 2003 nakonec hostily Helsinky.

Martin Křížek

Autor

Martin Křížekmartin.krizek@lidovky.czČlánky