31. července 2012 7:30 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Olympijské holínky se vyráběly v Číně a jsou už skoro vyprodané

Zahájení olympiády (česká výprava s vlajkonošem Petrem Koukalem) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zahájení olympiády (česká výprava s vlajkonošem Petrem Koukalem) | foto: Reuters

PRAHA Olympijské holínky, ve kterých čeští reprezentanti vpochodovali v pátek na stadion v Londýně, vzbudily pozornost celého světa. Firma Alpine Pro je vyrobila v Číně, atypické velikosti se pak vyráběly v Česku. K dostání jsou v Londýně i v tuzemsku, ale z pultů rychle mizí.

Pár olympijských gumáků seženete v českých obchodech Alpine Pro a v e-shopu za 599 korun, v Českém domě v Londýně za ně dáte 20 liber. "Jedná  se o limitovanou edici, do prodeje šlo pouze 2000 gumáků," řekl serveru Lidovky.cz Václav Hrbek, ředitel výroby a spolumajitel Alpine Pro.

Světové názory na české gumáky

"Čechům došlo, že na britských ostrovech je čeká příšerné počasí: mají na sobě modré gumáky. To je ale prozíravost!" (komentátor švýcarského deníku Tages Anzeiger)

"Čeští atleti si neodpustili malý žertík na účet Britů." (německý olympijský server olympia.de)

"Češi jsou naprosto neuvěřitelní, v těch holínkách v barvě trikolory se na ně prostě nedá vůbec dívat." (komentátor italského deníku Gazzetta dello Sport)

Extrémní zisky firma nečeká

Po pátečním slavnostním zahájení olympiády o české holínky s trikolorou výrazně stoupl zájem. "V Česku byly během pondělního dopoledne téměř vyprodány, i v Londýně je o ně velký zájem. Nakupují nejen Češi, kteří vyrazili na olympiádu, ale také Britové. Takže poptávka je velká, další výrobu ale neplánujeme," popsal Lidovkám.cz Hrbek.

Velký finanční přínos olympijské kolekce firma neočekává, část zisku navíc půjde Českému olympijskému výboru na rozvoj sportu. "Díky velkému zájmu o kolekci budeme v černých číslech. Až budeme vědět, jakou částkou přispějeme na sport, jistě o tom budeme informovat. Zatím bych nechtěl předbíhat," říká spolumajitel Alpine Pro.  

Designéři olympijských holínek

Olympijská kolekce vznikala ve spolupráci se sportovci a Českým olympijským výborem. Na nástupové kolekci spolupracovala firma Alpine Pro také s módním salonem E.daniely (duo návrhářek Eva Janoušková a Daniela Flejšarová). "Na rozdíl od kolekce pro Vancouver, kde olympionici ovlivňovali i motiv kolekce, pro tuto londýnskou kolekci jsme s Českým olympijským výborem zvolili motiv z obrazu Františka Kupky Dvoubarevná fuga, a proto už sportovci mluvili jen do materiálů a střihů," říká Václav Hrbek. Návrháři Alpine Pro Lucie Kuříková (autorka mezinárodně úspěšné olympijské kolekce pro ZOH ve Vancouveru) a Jiří Prokopec z obrazu vyšli a připravili motiv, který prochází celou kolekcí. Návrhářky E.daniely na holínky tento motiv využily.

Zahájení olympiády (česká výprava s vlajkonošem Petrem Koukalem)

Česká výprava v holínkách na pátečním zahájení olympiády v Londýně