1. srpna 2015 10:00 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Lidská práva? Žádný sníh? Olympijskou zpátečku půjde zařadit jen těžce

Oslavy před pekingským olympijským stadionem zvaným Ptačí hnízdo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oslavy před pekingským olympijským stadionem zvaným Ptačí hnízdo. | foto: Reuters

Zvolení Pekingu místem zimní olympiády v roce 2022 vyvolalo další vlnu nevole okolo volby pořadatelství nejzásadnějších sportovních událostí.

Absurdní kulisy bez přírodního sněhu, absence výraznější tradice zimních sportů, porušování lidských práv. Tato negativa zdůrazňují odpůrci především.

Faktem zůstává, že v posledních letech opravdu příliš nezáleží na tom, zda jde o místo pro akci zaslíbenou, vyhrávají ti finančně nejsilnější. Ti, kteří i přes nepříznivé výchozí podmínky dokáží vše zařídit. A navíc umějí tuto schopnost náležitě prodat.

Radost ve štábu Pekingu - vítězného kandidátského města na pořádání zimní...
Prezident mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach vytahuje vítězný lístek.

Přes silnou kritiku, která často přetrvává až do startu akce, však nakonec sklidí potlesk, jak vše stihli a zvládli. Sportovci se předhánějí ve chvále na zázemí, kterého se jim dostalo. Sami jsou totiž zvyklí na ty nejmodernější podmínky a prostředky.

V éře megalomanských projektů mnoho lidí volá po uskromnění. Zpátečka se však za tohoto trendu, kdy lze zařídit skoro vše, bude zařazovat hodně těžce.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!