8. prosince 2014 13:01 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Olympijská revoluce: dějiště ve více zemích a neomezený počet sportů

Olympijské kruhy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olympijské kruhy (ilustrační foto). | foto: ČTK/AP

MONAKO/PRAHA Mezinárodní olympijský výbor (MOV) na zasedání v Monaku zrušil limit pro počet sportů na olympijských hrách. Nově se bude omezení týkat jen množství sad medailí a účastníků her, čímž bude program her flexibilnější a otevřený dalším sportům.

Mezi další zásadní změny v olympijském hnutí patří například možnost pro hostitelská města her přesunout některé soutěže do jiných oblastí nebo dokonce jiných států.

Mezinárodní olympijský výbor přijal nová pravidla v rámci úvodního dne dvoudenního zasedání, během něhož má v plánu jednat o 40 navrhovaných bodech takzvané „olympijské agendy 2020“, kterou v listopadu představil šéf MOV Thomas Bach.

Program her by měl být od nynějška více než na sporty orientovaný na disciplíny. MOV zrušil omezení programu her na 28 sportů a místo toho odhlasoval pro letní hry limit 310 sad medailí a 10.500 sportovců. Na zimních hrách by se mělo rozdat 100 sad medailí a počet sportovců by neměl překročit číslo 2900.

Lobbing za atraktivitu

Zrušení limitu tak otevře dveře na hry novým sportům, kterým však musí uvolnit místo současné sporty tím, že zruší některé své medailové boje. Své k tomu budou moci říct také organizátoři daných her, kteří mohou lobbovat pro sporty, jež by podle nich zvýšily atraktivitu her.

Z toho mohou nyní těžit například baseball a softball, které po Pekingu 2008 z programu vypadly, nicméně organizátoři OH 2020 v Tokiu by je vzhledem k jejich velké popularitě v Japonsku rádi do programu vrátili. Na úpravě programu bude MOV těsně spolupracovat s příslušnými mezinárodními federacemi, přičemž jasno musí být nejpozději tři roky před zahájením OH.

„Je to revoluční změna. S osmadvaceti sporty jsme byli ve slepé uličce. Tohle nám dodá flexibilitu, kterou jsme potřebovali,“ komentoval schválené pravidlo kanadský člen MOV Dick Pound.

Kandidatury byly ekonomicky neúnosné

Umožněním přesunutí soutěží do jiných regionů se olympijský výbor odklonil od dlouhé tradice konání her na jednom místě. Podle viceprezidenta MOV Johna Coatese, jenž návrh představil členům MOV, je tato změna motivována snahou o ekonomickou udržitelnost her. „Dali jsme na jednu misku vah kompaktnost her a na druhou výhodu využití stávajících sportovišť,“ uvedl.

Schválené pravidlo by mohlo přijít ke slovu už při příštích zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu 2018. Spekuluje se totiž o tom, že by se soutěže v jízdě na saních, bobech a skeletonu konaly v japonském Naganu, dějišti ZOH 1998. Tím by se korejským organizátorům ušetřily desítky milionů dolarů za stavbu ledového koryta a jeho pozdějšího udržování.

Další nová pravidla by měla zjednodušit a zlevnit už samotnou kandidaturu na organizaci OH. Změny zahrnují nově i fázi, kdy potencionální uchazeči budou o svých plánech diskutovat s MOV, než se rozhodnou vůbec podat kandidaturu.

MOV se tím chce vyhnout situaci, jež nastala před volbou pořadatele zimních olympijských her pro rok 2022. Z původních šesti kandidátů čtyři kvůli ekonomickým otázkám uprostřed boje odstoupili, což poškodilo reputaci her coby lukrativního projektu.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!