17. prosince 2014 9:30 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Odpadky, zápach a teď i superbakterie. Jachtaři se štítí zátoky v Riu

Jachty v Rio de Janeiru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jachty v Rio de Janeiru. | foto: ČTK/AP

RIO DE JANEIORO/PRAHA Zátoku pro jachtaře přirovnávají ke stoce a může obsahovat nebezpečné bakterie. Je olympiáda v Brazílii dopředu odsouzená ke kontroverzím, či skončí úspěchem?

Z dálky vypadá zátoka Guanabara úžasně – obepnutá bílým pískem, nad ní slavná Cukrová homole. Jenže čím víc se pohled přibližuje, tím je to horší. Odpadky, zápach... A podle nových zjištění v jednom z jejích přítoků také „superbakterie“ odolná vůči klasické léčbě.

Obyčejně se vyskytuje v nemocničním odpadu, jenže v Riu je jejím domovem voda, která ústí do olympijské lokality. „Jsou to vážná zjištění. Dopadne to tak, že prostě budete na lodi neustále klepat na dřevo, abyste neonemocněli,“ řekl bývalý kanadský jachtařský olympionik Ben Remocker.

Kromě aténského stříbra Lenky Šmídové je pro Česko jachting okrajovým sportem, ani pro většinu světa nepatří k ústředním disciplínám her. Jenže nyní je v centru dění. Navenek krásná, leč mimořádně znečištěná zátoka Guanabara je symbolem problémů her v Riu.

Zátoka Guanabara v Riu, kde řádí „superbakterie.“
V zátoce je koupání povoleno. Špatné kvalitě vody navzdory.
Jachty v Rio de Janeiru.
Pohřebiště lodí nedaleko zátoky

Oficiálně se v ní koupat smí. Organizátoři ujišťují, že s čistotou nakonec nebude problém. Bude krásnou kulisou pro televizní záběry. Ale zároveň rakouský jachtař Nikolaus Resch dříve prohlásil: „Za odlivu smrdí jako stoka, do té vody bych dobrovolně nikdy nevlezl.“

Ona „superbakterie“ je odolná proti klasické léčbě a případná nákaza znamená hospitalizaci, připomínají autoři studie, jež ji odhalila. „Guanabara je prostě jeden velký kanál,“ řekla pro NBC ekologická aktivistka Leona Deckelbaumová.

Pro Brazílii budou hry druhou velkou akcí v krátkém čase a letošní fotbalové mistrovství světa zvládla slušně – bez větších potíží. Fotbal už podobnou kladnou zkušenost zažil: v roce 2010 se před turnajem v Jižní Africe mnozí báli, že v bývalém království apartheidu a zemi s vysokou kvótou vražd pomalu nebudou moci vyjít na ulici... Nestalo se. I tohle byl úspěšný šampionát.

Bude to však platit i u olympiád? Rio je do jisté míry experiment. Olympijské lokality jsou zaběhlé; ač Rusko (zimní Soči 2014) i Čína (letní Peking 2008) mají své problémy, pořád jde o obrovské země, silné a schopné zainvestovat takřka „cokoli“. Tamní pevné režimy nedávají příliš šancí na protesty.

V Brazílii naopak před fotbalovým MS mírné zdražení veřejné dopravy vyhnalo lidi do ulic. „Ale stávky ke zdejšímu životu patří,“ uklidňoval tehdy český velvyslanec v zemi Viktor Dolista. Obavy jsou různé. Z „bílých slonů“ čili zbytečných a opuštěných gigantických budov. Z mementa her v Aténách, kdy olympijské investice poslaly zemi k bankrotu.

Aktuální vyjádření? Minulý týden brazilský ministr sportu Aldo Rebelo řekl: „Máme problémy jen s golfovým areálem, jinak to jde podle plánu.“

ČTĚTE TAKÉ

A srovnal olympiádu s fotbalovou akcí. „Olympiáda je relativně jednodušší, protože se koná na jednom místě a nemusíte nalétat asi milion a půl kilometrů,“ vzpomíná. „Ale také jsme na fotbal měli 12 stadionů, a kdyby se někde vyskytl problém, zbývalo by 11 dalších.“

Což olympijské Rio nenabízí. Guanabara byla určena. Její vody se místní snaží čistit, novinky ohledně „superbakterie“ situaci zrovna nelepší – ale varianta B chybí. „Brazílie zatím pořád není Německo nebo Japonsko. Pro nás jsou takové velké akce vždy test. Pokus překonat nás samotné, potvrdit naši novou identitu,“ říká Rebelo.

K úspěšnému olympijskému testu by se hodila i čistší voda.

Miroslav Němý