19. srpna 2016 13:30 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Olympijské kuriozity: přezdobené trikoty gymnastek, zbyteční plavčíci i oblíbený ‚Mekáč‘

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Gymnastky si na zdobené trikoty potrpí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gymnastky si na zdobené trikoty potrpí. | foto: Reuters

Rio de Janeiro Proč se britské cyklistky nedepilují? Co dostávají medailisté namísto květin? Jak jsou na tom s fast foodem sportovci? Odpovědi na tyto a další otázky dostanete v následujícím článku. Na kuriózní stránky letních olympijských her v brazilském Riu se rozhodl podívat zpravodajský server BBC News.

ZÁŘÍCÍ TRIKOTY AMERICKÝCH GYMNASTEK

Americký tým se nespokojí jen tak s nějakou obyčejnou lykrou. Na OH v Riu nosí mnoho gymnastek trikoty, které jsou ozdobené téměř 5000 krystalů Swarovski. „Samozřejmě, třpytky a zdobnost kostýmu nijak neovlivní hodnocení,“ řekla bývalá olympijská gymnastka Samantha Peszeková listu New York Times. „Ale jsou součástí aspektu: ‚Vypadat dobře, cítit se dobře, podat dobrý výkon‘.“ V minulém století byly ještě olympijské gymnastické trikoty docela obyčejné. Až po přelomu tisíciletí se rozjela blyštivá záliba naplno. V roce 2008 měla na trikotu na OH v Pekingu měla Nastia Liukinová 184 krystalů. V roce 2012 měla Gabby Douglasová na svém trikotu už 1188 krystalů. A nyní je tento počet téměř čtyřnásobný.

„Je to jako krystalové závody ve zbrojení,“ prohlásil Alexander Wellhoefer z firmy Swarovski. A cena? Zhruba 1200 dolarů (asi 28.500 korun) za jeden trikot.

Gymnastky si na zdobené trikoty potrpí.

Gymnastky si na zdobené trikoty potrpí.

PLAVČÍCI U OLYMPIJSKÝCH BAZÉNŮ

Není příliš pravděpodobné, že by olympijští plavci potřebovali napomínat, aby ve vodě necákali na ostatní, nepotápěli jim hlavu pod vodu a neskákali na záda. A ještě méně pravděpodobné je, že by olympionici potřebovali zachránit. Přesto u bazénů sedí plavčíci. Může za to brazilský zákon, který vyžaduje, aby u plaveckých bazénů jisté velikosti seděli plavčíci.

Na různých místech olympijského areálu jich slouží asi 75, dohlížejí nejen na plavecké disciplíny, ale také na akvabely, skoky do vody, vodní pólo či kajaky. Skutečností ale je, že toho nemají mnoho na práci a diváci už na sociálních sítích komentují, jak znuděně mnozí z nich vypadají, navzdory skutečnosti, že mají místo v první řadě a ještě za to berou plat.

ZÁHADNÁ TROFEJ PRO VÍTĚZE

Na předchozích olympiádách dostávali atleti, kteří se probojovali na stupně vítězů, společně s medailí kytici květin. To bylo ovšem v Riu zrušeno, zjevně proto, že tyto kytice dlouho nevydržely a často je sportovci hned po ceremonii odhodili do koše.

Namísto toho dostávají nyní medailisté společně s cenným kovem barevný předmět se zeleným podstavcem, který mate diváky i některé sportovce. Na internetu se objevily spekulace - je to těžítko? Držák na ubrousky? Ve skutečnosti jde o 3D model olympijského loga z Ria a údajně slouží jako stojánek na medaili.

AMERIČTÍ SPORTOVCI MUSÍ SVÉ PRÉMIE ZA MEDAILE ZDANIT

Olympijská sláva něco stojí - přinejmenším ve Spojených státech. Pět zlatých medailí plus jedna stříbrná, které v Riu vybojoval Michael Phelps, budou tohoto plavce stát až 55.000 dolarů na daních. Americký olympijský výbor dává medailistům odměny - 25.000 dolarů za zlato, 15.000 dolarů za stříbro a 10.000 dolarů za bronz. A tyto částky jsou v USA zdanitelným příjmem.

Členové amerického Kongresu se opakovaně pokoušeli o vynětí odměn za olympijské medaile ze zdanitelných položek, ale zatím marně.

Michael Phelps, nejúspěšnější sportovec olympijské historie.

Michael Phelps, nejúspěšnější sportovec olympijské historie.

BEZ DEPILACE ZA OLYMPIJSKÝMI MEDAILEMI V CYKLISTICKÉM SEDLE

Pozoruhodné úspěchy sklízí britský ženský cyklistický tým - a možná se o to postaralo vynechání jedné prosté kosmetické procedury - depilace. Před nějakou dobou si podle dostupných informací britské cyklistky stěžovaly na rozbolavělá třísla a jejich okolí. Odborní činitelé svolali komisi expertů, a ti doporučili jednak změnit úhel sedla, a také doporučit cyklistkám, aby si přestaly depilovat ochlupení viditelné pod bikinami.

Pubické ochlupení podle odborníků pomáhá chránit před třením a z kůže odstraňuje pot. Prosadit tento krok vedlo k řadě nepříjemných rozhovorů, jak se listu Guardian svěřil fyzioterapeut britského cyklistického týmu Phil Burt. Ale jak se zdá, zabralo to.

CYKLISTŮM SE MĚŘÍ VÝŠKA PONOŽEK

Také o další kuriozitu se postarala cyklistika - konkrétně pohled na oficiální činitele měřící výšku ponožek cyklistů. Může za to pravidlo, které v roce 2012 zavedl Mezinárodní cyklistický svaz (UCI), podle nějž ponožky „nesmějí přesahovat za polovinu vzdálenosti mezi kotníkem a kolenem“. Tím se má zabránit používání kompresních ponožek či punčoch, u nichž se předpokládá, že napomáhají zotavení a vylepšují výkon.

U MCDONALD’S JE PŘEKVAPIVĚ PLNO

Představte si stravu olympijského sportovce: Proteinové koktejly, ovoce, půl tuctu syrových vajec... anebo možná taky ne. Jinak by se patrně netvořily tak dlouhé fronty před restaurací McDonald’s přímo v olympijské vesnici. Zasvěcené zdroje uvádějí, že se tu sportovci cpou s takovou vervou, že obsluha musela omezit objednávku jedné osoby na maximálně 20 položek najednou.

NELOVTE RYBKY V TOALETĚ!

Kdo by tušil, že se dají lovit ryby v záchodové míse? Olympijští činitelé patrně ano, jinak by na záchody nevyvěsili piktogramy zobrazující aktivity, které jsou na toaletách zakázány - včetně zjevně rybařícího panáčka. Fotografii plakátku zveřejnila americká basketbalistka Elena Della Donneová s komentářem: „Dneska si asi ryby v záchodě nenachytám.“

ČTK, Lidovky.cz
  • 0Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!