26. února 2010 11:58 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Olympijské legendy: Vítej v našem klubu, Martino Sáblíková

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Martina Sáblíková se svým druhým zlatem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martina Sáblíková se svým druhým zlatem. | foto: ČTK

PRAHA Vzala za kliku a rázně vstoupila. Martina Sáblíková se po triumfech ve Vancouveru ocitla ve vybrané společnosti českých sportovců, kteří během jediné olympiády získali dvě, případně víc zlatých medailí.

"Ještě nikdy jsem nesledovala zimní olympijské hry s takovým zaujetím," přiznává slavná oštěpařka minulosti Dana Zátopková. "Kvůli Martině, samozřejmě," dodává.

Choť legendárního běžce Emila Zátopka, který na olympiádě v Helsinkách oslnil třemi zlatými kovy a ona přidala čtvrtý, je si téměř jistá, jak by její partner na úspěchy Sáblíkové reagoval.

"Stoprocentně jí na nebeské tribuně držel palce. Určitě by vysoce hodnotil její velkou statečnost a odvahu i to, že měla nervy a srdce připravené právě pro tuhle velkou příležitost. Jsou to šance, kterých není mnoho, ale Martina využila hned dvě," pokyvuje hlavou.

Další Moravačka na výsluní
A pak si Dana Zátopková, která vyrůstala v Uherském Hradišti, přihřeje polívčičku. "Říkám si – ejhle, další Moravačka, která se probojovala na výsluní. A tak rozhodným způsobem! Fandila jí celá republika a celý svět uznává, že Martina umí a je nejlepší. To je prima," přemítá bývalá atletka.

Martina Sáblíková. 

Podobně prožívala tažení Sáblíkové slavná gymnastka Věra Čáslavská, majitelka celkem jedenácti olympijských medailí. "Martina je borec. Teď bylo vidět, že si sáhla na dno, ale ustála to," oceňuje Čáslavská, která při vyhlášení nejlepších sportovců republiky poradila Sáblíkové jediné slůvko: kuráž. "Ale kuráže má Martina až až, to bylo vidět," těší ji.

Po prvním zlatém triumfu poslala Sáblíkové blahopřejný e-mail. "Teď se s ní spojím přes počítač, je to domluvené. Kromě gratulace jí řeknu, že už jsem se vlastně stala takovou její kmotrou. Před olympiádou jsem při křtu olympijské známky, na kterou pošta dotiskne jména českých vítězů, s jistotou řekla, že se tam ocitne přinejmenším její jméno, a příští týden mám křtít knihu o Martině. Tak se jí musím zeptat, jestli jako kmotra splňuju její předpoklady," usmívá se Čáslavská.

Klidně může zářit ještě na dvou olympiádách
Nadšení z výsledků Sáblíkové neskrývá ani Martin Doktor, dvojnásobný vítěz z Atlanty 1996, nyní šéftrenér rychlostních kanoistů. "Je skvělá. Teď musí počítat s tím, že po ní soupeřky půjdou s dvojnásobnou vervou, ale ona to zvládne. A i kdyby ne, už má bohatě splněno," pokyvuje hlavou Doktor, jemuž je sportovní cesta Sáblíkové blízká.

Martina Sáblíková.

"S mým tátou jsme se připravovali taky sami. On věděl, jak na to, ví to i trenér Martiny," porovnává dvojici svérázů Josef Doktor – Petr Novák. O budoucnost Sáblíkové se legendy nebojí. "Je to mladá holka, ještě může řádit klidně na dvou olympiádách," shodují se.
Nemá Věra Čáslavská obavy, že by pak Sáblíková mohla překonat jejích sedm zlatých medailí?

"To neřeším! Taková rivalita může být mezi zpěvačkami, ale já ze svých medailí pupek světa nedělám. Kéž by se to Martině povedlo."

Bratr Sáblíkové: Martina nasadila laťku úplně nejvýš, co to šlo

Nemá to jednoduché. Ostatně jako každý, kdo se snaží kráčet ve šlépějích slavného sourozence. Milan Sáblík (18), mladší bratr rychlobruslařské hvězdy světového formátu, s ní jezdí na dlouhých nožích už dvanáct let, ale jako závaží svoji roli po boku olympijské šampionky nevidí.

Jak by dopadlo vaše srovnání s Martinou v rychlosti? Nezkoušíte si při tréninku závody naplno?
Na kratších tratích vedu já, ale Martina je lepší vytrvalec a poráží mě na desítce. Je skvělá, protože já na ní mám český seniorský rekord.

A co poloviční trať, na níž včera útočila na druhý olympijský triumf?
Pětku máme poměrně vyrovnanou, ale dá se říct, že posledních pár let jsem ji proháněl.

Vzpomenete si ještě, jak jste s rychlobruslením začínal?
Začínali jsme stejně, Martině bylo deset a mně sedm. Přišli jsme na trénink k Petru Novákovi společně, zkusili si to a oba nás to bavilo.

Hodně se teď připomíná, že trenér Novák tehdy při návštěvě vaší rodiny předestřel plán o olympijské medaili. Bylo to tak?
To si opravdu nepamatuju, v sedmi jsem na to byl moc malej a ani nevím, jestli si to pamatuje Martina. Pro nás to dlouho byla zábava, ale postupně nás rychlobruslení chytlo. A časem jsme zjistili, že to není jen o zábavě.

Ale také o něčem jiném – třeba o dřině?
Přesně tak, především. Ale pořád nás to hodně baví, což je důležité.

Kolik vás v začátcích bylo v trenérově skupině?
Dvacet? Možná pětadvacet. Teď je nás polovina, ale snad už něco umíme.

Co na Martině nejvíc obdivujete?
Jednoznačně cílevědomost, ochotu podstoupit tu obrovskou dřinu. Ale to spolu souvisí. Snažím se o totéž. Chcete něco dokázat, tak za tím jdete.

Často se píše, že Martina je vaším vzorem. Je tomu tak?
O vzoru bych nemluvil, ale je fajn, když máte vedle sebe takového tahouna, navíc někoho z rodiny, kdo vás podpoří nebo i pošťouchne. A kdo přitom hodně dokázal.

Martina se stala mistryní Evropy, světa, překonává rekordy, teď je olympijskou vítězkou a o vás se pořád mluví jako o jejím mladším bratrovi. Nezajídá se vám to už?
To ne, jsme přece bratra a sestra, fandíme si. Jasně, usiluju o to, abych se jí přiblížil, o Vancouver jsem se snažil taky. Nejblíž jsem k tomu měl na patnáctce, chyběly mi tři setiny. Ale mě to neodradí, jsem v klidu a věřím, že jednou to přijde.

Pošilháváte možná po úspěších Martiny, anebo je berete jako výzvu?
Rozhodně jí to přeju a neberu to ani jako výzvu. Ale snažit se budu pořád.

Nenasadila teď laťku příliš vysoko?
Nemyslím. Spíš bych řekl, že nasadila laťku úplně nejvýš, co to šlo.

A neodradí vás to ve vašem snažení?
Určitě ne. Já přece nesoupeřím se sestrou!

  • 0Diskuse