11. prosince 2012 8:00 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Olympijský areál v Soči zatím připomíná město duchů

Jeřáby v Soči staví olympijský stadion pro zimní hry v roce 2014 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeřáby v Soči staví olympijský stadion pro zimní hry v roce 2014 | foto: Reuters

SOČI/PRAHA Když měl trenér českých skokanů na lyžích David Jiroutek k něčemu přirovnat olympijský areál v Soči, hned si vzpomněl na stavební stroje, všudypřítomný prach a množství špíny dopravázející kopání pražského tunelu Blanka na Letné. "Zatím je to tady město duchů," říká Jiroutek.

Postrojka - stavba, tak zní nejfrekventovanější výraz v letovisku na pobřeží Černého moře.  Megalomanský plán nejmodernější a nejdražší zimní olympiády dostává postupně reálné kontury. Oblast zaplavilo 50 000 dělníků.  Ve městě roste hlavní olympijský stadion se zavírací střechou, dokončují se sportovní haly, staví se moderní hotely, těsně před finišem je výstavba "kombinované cesty". 

TIME OUT LN: Olympijská megalomanie v Soči. Jak skončí?

Dálnice a rychlovlak s kapacitou téměř 20 000 osob za hodinu propojí přímořské letovisko s areály v horské oblasti Krásná Poljana. "Ale teď je to všechno jedna velká, špinavá zaprášená stavba," popisuje trenér českých skokanů. Soči je překvapilo hned několikrát. Teplotami kolem 15 stupňů při příletu.

"A klasickou letní bouřkou." Monstrózními hotely v horském středisku. "Koukal jsem se na internetu na staré mapy. Před dvěma lety tady nic nebylo," říká Jiroutek. Zatím v oblasti kolem můstků stojí dva. Čerstvě dodělané omítky jsou tu a tam špinavé. "V Soči i tady u můstků je všude všechno nasvíceno, ale nikdo tam nebydlí. Takové město duchů, hotely jsou prázdné," všiml si Jiroutek.

Snahu vytáhnout se Rusům upřít nelze

Snahu vytáhnout se prý Rusům upřít nelze, byť pracují v mimořádně provizorních podmínkách. Mikrobusy pro závodníky? "Vypadaly jako sanitky, co u nás jezdily v padesátých letech." V areálu dostal každý účastník Světového poháru k podpisu pojišťovací formulář. "Kdyby se něco stalo, jelikož se závody odehrály v režimu staveniště," vysvětluje Jiroutek. Za dva roky a padesát milionů eur vyrostlo padesát kilometrů od Soči pět skokanských můstků. Čechům o víkendu příliš nesedly.

Nejlepší výsledek - 14. místo - si na konto připsal Lukáš Hlava. Na příští závody se však může vracet optimistický, jeho výkon 108 metrů z páteční kvalifikace je rekordem středního olympijského můstku. Stejně jako ten velký je unikátem. "Komplet celá jejich konstrukce visí ve vzduchu," popisuje český trenér. "Dopadiště je umístěno na betonové desce, která z druhé strany tvoří střechu třípatrové budovy."

Rusové však za mimořádnou stavbu už platí daň. Kromě kritiky o korupci při zadávání stavebních zakázek a tvrdých slovech ze strany ochránců přírody se v rámci stavby potýkají se sesuvy půdy. "Uřízli kus kopce a ten jim teď všude padá, tak všude dodělávají betonové zdi." Sníh je nezakryl, bíle se skvoucí vrcholky okolních hor obdivovali skokani se závistí. O víkendu se skákalo v zeleném, pouze doskočiště středního můstku pokryla jemná vrstva sněhu. Areál s kapacitou 9 600 diváků leží ve výšce 800 metrů nad mořem a na první sněhové přívaly jsou místní zvyklí až koncem prosince.

Jiroutek: Rusové měli sníh někde uskladněný, zasypaný pilinami

"Proto se skákalo na loňském sněhu. Rusové ho měli někde uskladněný, zasypaný pilinami. I tak vypadal," říká Jiroutek. Rusové si z kritiky hlavu nedělají - o víkendu hostilo Soči hned dvě testovací akce. Kromě skokanů si novou halu vyzkoušeli krasobruslaři v rámci finále Grand Prix. Ve VIP prostorách prvního kompletně dokončeného olympijského sportoviště nechyběl prezident Vladimir Putin. Známý sportovec léta razí heslo: Naše hry musí být "nej".

Když představoval moderní rychlovlak, dmul se pýchou. "Všechno musí být dokončeno včas a v rámci rozpočtu." Co na tom, že původní olympijské náklady ve výši 9 miliard eur už se navýšily víc než třikrát. "Olympiáda je jako dovolená. V situaci, kdy se svět nemůže dostat z finanční krize, je to pozitivní signál nejenom pro naši zemi, ale také směrem z naší země do jiných krajin, aby zlepšil náladu lidí," vyhlašoval hrdě.

"Všechno jsme si nafotili a jsme zvědavi, jak to bude vypadat, až všechno dodělají. Jestli jako v Turíně, kde areály byly hezké, ale všude kolem samé bahno," přemítá Jiroutek. Pochyby ale příliš nemá. "Jsem z generace, které vždycky říkali, že Rusko je země, kde včera znamená zítra. Oni to zvládnou."

Martina Kučerová, mih

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?