22. listopadu 2012 13:30 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Olympijský Londýn se proměnil ve staveniště

Olympijský stadion v Londýně se připravuje na zahájení her. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olympijský stadion v Londýně se připravuje na zahájení her. | foto: Reuters

V létě se Londýn stal středem sportovního světa, hostil totiž olympijské hry. Dva a půl měsíce po ukončení paralympiády se však jeho centrum proměnilo ve staveniště. Vznikají třeba bytové prostory či městský park.

Zmizely plachty, co zvenčí zdobily hlavní stadion, dočasné tribuny plaveckého centra se pomalu odvážejí, jeřáby nakládají betonové bloky, které měly zajistit bezpečnost. Do vesničky sportovců, v níž při hrách bydlelo 10,5 tisíce olympioniků, se už montují kuchyně. Vznikne tak 2818 nových bytů.

Smutná šeď bez života se má změnit v zeleň pro rodinné pikniky. Jenže bude tomu tak doopravdy? Olympijské nadšení vychladlo a nahradila je studená realita, co si teď počít s areálem za miliardy liber, který už svoji prvotní roli splnil.

Stačí zapátrat na internetu, jak se s olympiádami vyrovnali předchůdci, a z obrazovek vyskočí deprimující obrazy. Třeba z olympijského Pekingu zůstala jen zaprášená Vodní kostka, kdysi obdivované plavecké centrum, z Ptačího hnízda, architektonicky skvostného hlavního stadionu, odletěl život, kanál slalomářů je vypuštěný, zarostlý.

Londýn se teď snaží přesvědčit, že nic takového se opakovat nebude. "Vytváříme odkaz her, jaký ještě nebyl nikdy nikde k vidění," ujišťuje Dennis Hone, výkonný šéf firmy, co zajišťovala výstavbu sportovišť a dnes má olympijský areál přebudovat pro další využití.

"Práce jsme zahájili hned po hrách," připomíná šéf organizačního výboru her Lord Sebastian Coe. "Mají zajistit, aby i příští generace měly užitek z letošního zlatého léta."

Park by měl stát téměř 9 miliard

Po závěrečném ohňostroji londýnští nemeškali a zahájili program na transformaci pětisetakrového areálu ve Stratfordu do městského parku, projekt má spolknout v přepočtu asi 8,75 miliardy korun. "Ale nebude obyčejný park," slibují zodpovědní.

Vize je taková, aby se místo počínaje rokem 2014 stalo domovem pro tisíce lidí a o dva roky později sportovní a zábavní destinaci pro víc než devět milionů lidí ročně. "Přestavba sice nějakou dobu potrvá, ale čekání bude stát za to," věří Hone. "Z olympijského parku uděláme fantastické místo pro bydlení, práci, návštěvu a volný čas."

Jedním ze dvou nevyřešených témat je bývalé novinářské centrum, během her domov pro dvacet tisíc žurnalistů. Nejvážnější zájemce o jeho využití, společnost iCity z něj slibuje vytvořit technologické centrum, kde by mělo zaměstnání najít 6500 lidí a generovat tak 340 milionů liber britské ekonomice.

Druhým tíživým pozůstatkem her je hlavní olympijský stadion, který už v době svého budování vzbuzoval pochybnosti o příštím komerčním využití. Favoritem na zisk 99letého pronájmu je fotbalový West Ham, jenže jednání teď stojí na tom, kolik klub Premier League přispěje k vylepšení stadionu.

Přestavba zahrnující snížení kapacity o dvacet tisíc míst by totiž mohla stát až 200 milionů liber. Jenže v zájmu města je nájemce bezodkladně najít - bez velkého fotbalového klubu by každoroční ztráta stadionu dosahovala částky dva miliony liber.

Filip Grim

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.