19. srpna 2016 15:56 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

ONLINE: Čtyřkajakáři suverénně do bojů o medaile, finále pojedou i deblkanoisté

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Čtyřkajakáři budou v Riu obhajovat bronz z Londýna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čtyřkajakáři budou v Riu obhajovat bronz z Londýna. | foto: Reuters

Rio de Janeiro/Praha Čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba, který na olympijských hrách v Riu de Janeiro obhajuje bronzové medaile z Londýna na trati 1000 metrů, suverénně vyhrál rozjížďku a postoupil přímo do finále. V sobotních bojích o medaile se představí i deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák.

Nad výkonem čtyřkajaku se vznášel otazník, neboť Havel měl v minulých dnech velké zdravotní problémy a nebylo jasné, v jaké formě se na start postaví.

Třetí posádka z loňského mistrovství světa však druhé rozjížďce kralovala od startu do cíle. V polovině trati měli Češi náskok 2,65 sekundy na druhou Argentinu, který pak ještě zvýšili. I přes viditelné polevení v závěru nakonec projeli cílem s náskokem více než tří sekund.

„Domluvili jsme se, že vyzkoušíme jet rozjížďku naplno prvních šest set metrů, jestli má cenu jet o finále. Na šestistovce jsem se podívali, vedli jsem asi o loď, tak jsme se usnesli, že pojedeme do cíle dál. Povedl se nám start, ale i když to bylo takhle lehký, tak ve finále do toho budeme muset dát víc,“ řekl Dostál, který už má z Ria stříbro na singlkajaku.

Čtyřkajakáři budou v Riu obhajovat bronz z Londýna.

Čtyřkajakáři budou v Riu obhajovat bronz z Londýna.

Havel, který měl od středy střevní problémy a nemohl jet naplno závod deblkajaků, se cítil výrazně lépe. „Je to o dvě stě procent lepší. Konečně je všechno tak, jak má být se zdravím,“ uvedl Havel. „Pořád se ale cítil trochu slabší. „Ale důležitá je až sobota. Jsem rád, že se nám povedl postup a taktický boj. Díky tomu, že z nás soupeři mají pár let respekt, tak to zabalili dost rychle,“ řekl.

Deblkanoisté Radoň s Dvořákem k postupu do finále potřebovali dvě jízdy. Po čtvrtém místě v rozjížďce však v prvním semifinále neměli složitou úlohu. Ze čtyř lodí do bojů o medaile postoupily tři posádky, soupeři jim přitom byla i výkonnostně výrazně slabší mosambická dvojice Mussa Chamaune, Joaquim Lobo. Pátá deblkanoe z Londýna dojela druhá.

Neúspěchem skončila olympiáda pro kajakáře Filipa Švába, který dojel ve své rozjížďce na 200 metrů sedmý a do semifinále se nedostal. Třiatřicetiletý český reprezentant se stal jedním z šesti kajakářů, kteří se na vodě představili jen jednou.

Do pátečního programu promluvili také chodci, mezi nimiž o co nejlepší umístění bojoval Lukáš Gdula. Český chodec na neštěstí třikrát během závodu obdržel červený terčík od rozhodčích, což pro něj znamenalo diskvalifikaci. Zvítězil favorizovaný Slovák Matej Toth, který pro naše sousedy získal už druhé zlato. Díky Tothovi se Slovensko posunulo v medailovém pořadí před Českou republiku.

V závodě chodkyň na 20 kilometrů se dařilo Anežce Drahotové, který si došla pro desáté místo se ztrátou dvou minut a osmi sekund za vítěznou Liou Chung z Číny (1:28:35).Drahotová, osmá žena z loňského mistrovství světa, se do poloviny závodu držela v čelním, zhruba patnáctičlenném balíku chodkyň. Teprve poté přestala stačit tempu favorizovaných Číňanek, které postupně skupinu roztrhaly a nakonec při absenci potrestaných ruských závodnic získaly stejně jako na MS v Pekingu dvě medaile.

Za vedoucí ženou letošních tabulek Liou Chung se ale v těsném finiši musela vicemistryně světa Lü Siou-č’ tentokrát spokojit s bronzem, protože ji porazila Mexičanka Maria Guadelupe Gonzálezová.

Čtyřkajakáři budou v Riu obhajovat bronz z Londýna.
Filip Dvořák s Jaroslavem Radoněm si v Riu zajedou finále.
Lidovky.cz
  • 0Diskuse