20. srpna 2016 19:58, aktualizováno 21. 8 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

ONLINE: Svoboda skončil při obhajobě titulu devátý. Kufa dvakrát shodil kůň

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
David Svoboda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Svoboda. | foto: AP/ČTKReuters

Rio de Janeiro Moderní pětibojař David Svoboda skončil v olympijském závodě v Riu de Janeiro devátý. Obhájce zlata z Londýna klesl po parkúru na 13. místo a v kombinaci běhu se střelbou si polepšil „jen“ o čtyři místa. Na bronz ztratil 16 sekund. Další český reprezentant Jan Kuf parkur nedokončil a skončil na posledním 36. místě.

Z vítězství se v novém olympijském rekordu radoval ruský favorit Alexandr Lesun, který odolal ve finiši Ukrajince Pavla Tymoščenka.

Třetí příčku těsně vybojoval Mexičan Ismael Marcelo Hernández.

Jednatřicetiletý Svoboda se mezi Londýnem a Riem potýkal se zdravotními problémy, a proto deváté místo bral.

„Jsem strašně rád za to místo, pro mě je krásné. Myslím, že jsem z minima vytěžil maximum. Z toho, co jsem měl natrénováno vlivem nějakých zdravotních omezení, je to krásné,“ řekl novinářům Svoboda.

České duo definitivně poslal ze hry o medaili parkúr, byť oba reprezentanti ztráceli na nejlepší od začátku.

Svoboda ve čtvrtečním šermu, který netradičně začal o dva dny dříve než hlavní závodní den, obsadil sedmé místo. V úvodní sobotní disciplíně plavání patřil mezi pomalejší polovinu z 36 pětibojařů, ale jeho manko na čelo moc nenarostlo.

Ve druhé rozplavbě se představil spolu s Kufem a zaplaval o méně než sekundu pomaleji než před čtyřmi lety v Londýně.

Moderní pětiboj - muži:

1. Lesun (Rus.) 1479 b. (šerm: 268 - plavání: 324 - parkúr: 279 - běh a střelba: 608), 2. Tymoščenko (Ukr.) 1472 (227 - 324 - 286 - 635), 3. Hernández (Mex.) 1468 (208 - 334 - 300 - 626), 4. Prades (Fr.) 1467, 5. De Luca (It.) 1467, 6. Dogue (Něm.) 1463, 7. Esposito (Austr.) 1462, 8. Lanigan-O'Keeffe (Ir.) 1457, 9. Svoboda 1452 (226 - 324 - 282 - 620), ...36. Kuf 1103 (215 - 323 - 0 - 565).

Vítěz červencového mistrovství Evropy v Sofii Kuf dohmátl o 25 setin sekundy za Svobodou, což znamenalo, že získal jen o bod méně než jeho reprezentační kolega.

Krátce po plavání absolvovali pětibojaři novinku olympijského programu, bonusový šerm. Žádné velké změny v pořadí ale podle očekávání nenastaly, nejlepší pětibojaři si připsali jen tři bonusové body za tři výhry.

Stejně jako ve čtvrtečním šermu i v plavání padl olympijský rekord. Zasloužil se o něj časem 1:55,60 Brit James Cooke. Jelikož mu však nevyšel šerm, skončil až čtrnáctý.

V parkúru, který poznamenal déšť, potřeboval Svoboda zajet čistě, ale s třináctiletou klisnou Ariadne shodil dvě překážky, takže odečítal 14 sekund.

O další čtyři body přišel kvůli překročenému časovému limitu.Svoboda prohrál v souboji s Britem Choongem, Kuf nejdříve porazil Maďara Demetera a pak nestačil na Francouze Belauda.

Jana Kufa v parkuru dvakrát shodil kůň a český moderní pětibojař ho nedokončil.

Jana Kufa v parkuru dvakrát shodil kůň a český moderní pětibojař ho nedokončil.

Ještě hůř dopadl Kuf, kterému připadla jedenáctiletá klisna Rima TW. Zpočátku s citlivým koněm neměl problémy, jenže na deváté překážce kamenné zdi přepadl.

Zvíře poté zkrotil, ale stejný problém se opakoval při jednom z dalších skoků a pětadvacetiletý reprezentant nakonec parkúr nedokončil, takže nezískal ani bod.

„Byly to asi hlavně moje chyby. Do té doby byl parkúr moc hezký, plynulý a všechno v pohodě. Možná tím jsem se nechal uchlácholit, že jsem si říkal, že už to bude dobrý. Jednou jsem ho podcenil a hned mě vypekl a podruhé taky,“ litoval Kuf.

Svoboda vybíhal na závěrečnou 3200 metrů dlouhou trať se čtyřmi střeleckými zastávkami se ztrátou 20 sekund na bronz. Manko sice postupně lehce stahoval, ale k boji o stupně vítězů měl daleko.

Osmadvacetiletý Lesun potvrdil roli favorita. První muž světového žebříčku přidal ke zlatým medailím ze světového a evropského šampionátu premiérový kov z olympiády a rovnou ten nejcennější. Ruský pětiboj tak ovládl mužský závod na čtvrtých z posledních pěti her.

Nashová zajela životní závod

Česká bikerová veteránka Kateřina Nash ve svých 38 letech zajela svůj nejlepší olympijský závod horských kol. V Riu de Janeiru si vyjela páté místo, a postarala se tak o nejlepší český ženský výkon v této disciplíně. Zvítězila Švédka Jenny Rissvedsová.

Osmatřicetiletá Nash se v součtu s během na lyžích, v němž reprezentovala v minulosti, představila již na páté olympiádě. Na horských kolech startovala potřetí a dosáhla na suverénně nejlepší výsledek v této disciplíně.

„Jsem velice spokojená. Medaile nebyla daleko, ale nebyla na dosah. Kdyby to šlo, tak kousek přidám, ale jsem moc spokojená. Odjela jsem skvělý závod, jeden z nejlepších v kariéře, a páté místo je nádherné,“ řekla třetí nejstarší žena české výpravy v Riu i v závodu žen.

Bikerka Kateřina Nash v olympijském závodě cross country.

Bikerka Kateřina Nash v olympijském závodě cross country.

„Je to jeden z nejlepších výsledků, co se obrovské akce týče. Prostě je to skvělé a jsem ráda, že se to povedlo. Jsem na sebe hrdá.“ Rissvedsová předvedla skvělý výkon po celou dobu hodinu a půl dlouhého závodu.

Když v závěrečném z šesti celých okruhů, jež následovaly po krátkém zaváděcím, setřásla povedeným nástupem Wloszczowskou, stala se první švédskou šampionkou v cyklistice pod pěti kruhy.

Zkušená česká závodnice klání na atraktivní trati s délkou okruhu 4,85 kilometru dobře rozjela a dokonce se v jednu chvíli objevila v čele pelotonu.

„Zasekala jsem se na startu, tak jsem se posunula dopředu. Pak už bylo strategicky lepší tam zůstat. Měla jsem strach, že to v těch točkách lehne, je to klouzavé a na začátku olympijského závodu jsou všichni vyjukaní, takže to byl dobrý tah,“ řekla.

Pak ale převzala taktovku Švýcarka Linda Indergandová a ujela ostatním. Trio pronásledovatelek tvořily Rissvedsová s Wloszczowskou a další Švýcarkou Jolandou Neffovou, Nash byla v tu chvíli sedmá.

Ve třetím kole dojelo silné trio adeptek na medaile Indergandovou, jíž docházely síly, Nash se dostala zpět do pohody a byla součástí další skupinky.

V průběhu čtvrtého okruhu byla chvilku i čtvrtá, a když ji dostihly spolupracující Kanaďanky Pendrelová s Emily Battyovou, začaly se společně dotahovat na osmou ženu silničního závodu Neffovou.

Nashovou chvilku napadlo, že by mohla bojovat o cenný kov.

„Jo, ta skupina tam byla pěkně, ale bylo tam hodně favoritek, A když tam přijela Pendrelová, tak mi bylo jasné, že pokud bych se toho kola udržela až do cíle, tak to ušpurtuju, jenomže neudržela. Ona jela skvěle,“ řekla Češka.

V pátém kole se Kanaďanek neudržela. „Vzaly za to před největším táhlým kopcem,“ řekla.

V nájezdu do posledního kola bylo zřejmé, že v čele jedoucí Rissvedsovou s Wloszczowskou už může z prvních dvou příček sesadit prakticky jen technický problém. Pendrelová ztrácela půl minuty, ale měla pár vteřin k dobru na Battyovou, o dalších 11 sekund zpět byla Nash.

Rissvedsová, která vyhrála před šesti týdny závod Světového poháru v Lenzerheide, si nakonec mohla vychutnat poklidný triumfální závěr a navázala tak na skvělé výsledky z posledních velkých akcí, v nichž závodila v kategorii do 23 let.

Po bronzu z loňského mistrovství světa v Andoře byla letos druhá na mistrovství Evropy a následně se stala v Novém Městě na Moravě světovou šampionkou.

Druhá Wloszczowská, seniorská mistryně světa z roku 2010, si pro druhé olympijské stříbro po Pekingu dojela se ztrátou 37 vteřin, dvojnásobná světová šampionka Pendrelová (2011 a 2014) zůstala zpět o dalších 49 sekund. Nash ztratila na vítězku takřka dvě a čtvrt minuty.

Kajakáři obhájili bronz z Londýna

Čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba obhájil na olympijských hrách třetí místo v závodě na 1000 metrů a získal pro českou výpravu v Riu de Janeiro devátou medaili.

Čeští borci v závěru jen těsně podlehli Slovákům, zvítězili Němci. Deblkanoistům Radoňovi s Dvořákem se útok na medaili nevydařil, ve finále skončili sedmí.

Bronzová čtveřice Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba.

Bronzová čtveřice Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba.

Finálové bitvě suverénně kralovala německá čtveřice. Max Rendschmidt, Tom Liebscher, Max Hoff a Marcus Gross se hned po startu dostali do čela a neochvějně mířili za zlatem. Češi se v polovině trati posunuli na třetí místo a poté bojovali se Slováky o stříbro. Přestože se v závěru zdálo, že je předstihnou, cílem projel o 132 tisícin sekundy dříve soupeř.

Největší radost z medaile mohl mít Havel, o jehož startu se kvůli střevním potížím hodně spekulovalo. Připraven byl náhradník Jakub Špicar. Nakonec se Havel dokázal dát do pořádku. „Jsem rád, že jsem vůbec mohl jet a dopadlo to takhle. Mohlo to dopadnout o kousek líp, se Slovákama to byl rovný výkon, ale po těch problémech musíme být spokojení,“ řekl.

Rychlostní kanoistika: Muži: 1000 m: K4:

1. Německo (Rendschmidt, Liebscher, Hoff, Gross) 3:02,143, 2. Slovensko (Myšák, Vlček, Tarr, Linka) 3:05,044, 3. ČR (Havel, Trefil, Dostál, Štěrba) 3:05,176, 4. Austrálie 3:06,731, 5. Španělsko 3:06,768, 6. Portugalsko 3:07,482, 7. Francie 3:07,488, 8. Srbsko 3:10,241.

Ještě před bronzovým závodem českého čtyřkajaku své medailové ambice chtěli uspokojit také deblkanoisté. Jaroslav Radoň a Filip Dvořák ale ve své honbě za medailí úspěšní nebyli. Ve finále na 1000 metrů obsadili sedmé místo a nezopakovali pátou příčku z Londýna. Z vítězství se radovala německá dvojice Sebastian Brendel, Jan Vandrey. Brendel tak v Brazílii získal druhou zlatou medaili, neboť ovládl i závod jednotlivců na stejné trati.

Radoň s Dvořákem přitom boj o medaile začali solidně a drželi se za nejrychlejšími Brazilci v hlavní skupince. V polovině trati se dokonce posunuli na třetí místo, které ale neudrželi. „Tu trať jsme měli najetou, v polovině to bylo dobré, uvolněné, ale v druhé polovině jsme nedokázali zrychlit,“ konstatoval Radoň.

Kateřina Nash v závodě na horských kolech předvedla vůbec svůj nejlepší olympijský výkon.
Závod žen cross country, v popředí Kateřina Nash.

Dvořák byl po závodu hodně rozmrzelý a vinu vzal na sebe. „Dneska jsem nepřidal k posádkovému výkonu ten díl práce, co se ode mě očekává a co jsem přidat měl, bohužel,“ prohlásil Dvořák. „V polovině jsem vytuhnul,“ uvedl zadák týmu. „Já jsem vytuhnul dvacet metrů za ním,“ komentoval to Radoň.

V dramatickém finiši si pro triumf dojeli Němci Brendel s Vandreyem, kteří dokázali porazit brazilskou dvojici Erlon de Souza, Isaquias Queiroz. Queiroz v Riu získal již třetí medaili, na singlu získal stříbro na kilometru a bronz na dvoustovce.

ČTK, Lidovky.cz
  • 0Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz