23. listopadu 2015 15:07 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Francouzi stále sní o olympiádě. Teroristé nám ji nevezmou, věří

Vyděšení diváci na stadionu Stade de France | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyděšení diváci na stadionu Stade de France | foto: ČTK

PAŘÍŽ Tři sebevražední atentátníci omotaní výbušninami se sice neproplížili až do hlediště gigantického Stade de France, jak pravděpodobně plánovali, přesto mohou mít deset dnů staré události ještě dalekosáhlé důsledky. V ohrožení je pořadatelství olympiády, o níž Francouzi sní už několik let.

Sportovní velmoc naposledy přivítala letní olympijské hry v roce 1924 a podle předpovědí měla znovu v roce 2024. Jenže svět se nyní ptá: Je Paříž schopná uchránit akci před násilím?

„Dokázal to Londýn po útocích na metro v roce 2005 i Rusko, které zažilo teroristické útoky pár měsíců před konáním her. Nebojím se, že by Paříži chyběla bezpečnost,“ odpovídá bez zaváhání spolupředseda pařížské kandidatury Tony Estanguet.

Podle něj jsou teroristické útoky, při nichž zemřelo 130 lidí, momentálním problémem, který nijak neovlivní akci, která se má uskutečnit za devět let.

„Bezpečnost je trvalé téma. Všechny kandidátské země jsou znepokojené, protože mohou být kdykoliv zasažené podobně, jako jsme byli my,“ prohlásil pro MF DNES během víkendového Valného shromáždění Evropských olympijských výborů.

Francie se na olympijské hry připravuje už dvě dekády. Při nejbolestnější porážce jí Londýn sebral olympiádu o čtyři hlasy, další dvě období pak vyčkávala na lepší podmínky. Po sto letech by se nyní o hry měla ucházet jako favorit.

Estanguet, trojnásobný olympijský šampion ve vodním slalomu, v září přišel do týmu, aby kandidaturu řídil z pohledu sportovce.

Jenže po listopadové tragédii, po níž v ulicích musela zasahovat i armáda, se víc než připravenost sportovišť skloňují slova jako terorismus, politika, rozpočet na bezpečnost.

„Kandidatura už nebude stejná, protože jsme byli poznamenáni,“ řekl Estanguet. „Od představitelů země jsme však dostali jasnou podporu a vzkaz, že musíme pokračovat, že musíme bojovat.“

Soupeři jsou čtyři - Budapešť, Hamburk, Řím a možná nejvážnější protikandidát, severoamerické Los Angeles. Všichni budou muset přednést projekty, v nichž hraje bezpečnostní složka zásadní roli.

Součástí jsou důkladné kontroly u vchodů, ale i zásadnější opatření, jako byly například policejní stráže v olympijské vesnici v Londýně nebo hlídky obrněných transportérů v Salt Lake City.

Na přípravy jsou ještě dva roky. Pak se rozhodne, zda se olympijské kruhy konečně vrátí do Paříže. „Jsme odhodláni na tom pracovat víc než kdy dřív,“ vzkazuje Estanguet těm, co Francouzům žádné úspěchy nepřejí.

On-line reportáž | HOKEJ

Česko - Švýcarsko
4 : 2
Možná klíčovým okamžikem pro celý zápas byla branka Dominika Simona, kterou rozhodčí vůbec neviděli a uznali jí až po trenérské výzvě Miloše Říhy. Češi byli od chvíle jasně lepším celkem a drží zasloužené vedení.
40:00
Skončila druhá třetina.
39:30
Češi hlídají konec třetiny s pukem na holích.