20. srpna 2008 10:24 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Pechanová doplavala osmá

Pechanová si medailový sen nesplnila.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pechanová si medailový sen nesplnila. | foto: ČTK

PEKING Plavkyně Jana Pechanová obsadila v premiérovém závodě na 10 kilometrů na olympijských hrách osmé místo dvanáct sekund za vítězkou. Zlatou medaili dnes získala díky drtivému závěru na pekingském kanálu Šun-i Ruska Larisa Ilčenková.


Sedmadvacetiletá majitelka dvou stříbrných medailí z mistrovství světa Pechanová plavala celé dvě hodiny v hlavní skupině dvou desítek závodnic. Desetikilometrový závod se rozhodoval na posledních stovkách metrů, kdy nastoupila osminásobná mistryně světa Ilčenková a získala první zlato pro dálkové plavce v historii her.


Ruská favoritka odsunula na další medailové pozice Britky Keri-Anne Payneovou a Cassandru Pattenovou, které závod odtáhly. Pechanová se ve finiši posunula dopředu, ale do bojů o medaile nezasáhla. Na bronzovou pozici ztratila 8,7 sekundy.


Šestnácté místo obsadila Jihoafričanka Natalie du Toitová, první
sportovkyně s amputovanou nohou, jež se kvalifikovala na olympijské hry. V Pekingu bude závodit i na paralympiádě.


Výsledky:
1. Ilčenková (Rus.) 1:59:27,7, 2. Payneová -1,5, 3. Pattenová (obě Brit.) -3,3, 4. Maurerová (Něm.) -4,2, 5. Cunhaová (Braz.) -9,1, 6. Obersonová (Švýc.) -9,2, 7. Okimotová (Braz.) -9,7, 8. Pechanová (ČR) -12,0.

ČTK