30. července 2008 14:50 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Plavec kvůli Pekingu riskuje život

Shanteau při kvalifikaci.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Shanteau při kvalifikaci. | foto: ČTK

PEKING Americký plavec Eric Shanteau upřednostní olympijský turnaj dokonce i před vlastním zdravím. Účast v Pekingu ho totiž může stát i život. Navzdory doporučení lékařů Shanteau kvůli olympiádě odsunul zahájení léčby smrtelné rakoviny varlat, o níž ví již od 19. června.

"Bylo to zatraceně těžké rozhodnutí,“ připustil čtyřiadvacetiletý prsař. Od stanovení diagnózy je pod drobnohledem lékařů, podstupuje krevní testy a vyšetření počítačovou tomografií. Při sebemenších náznacích zhoršení stavu je prý připraven okamžitě podstoupit operaci. Té se tak jako tak nevyhne, ale rozhodl se ji za současného stavu odložit až po olympiádě. Shanteau se diagnózu dozvěděl jen krátce před americkou kvalifikací, a i přes tuto šokující novinu se dokázal kvalifikovat do Pekingu. Ato ani nepatřil mezi favority. Prsař také podotkl, že ho rakovina nijak neomezuje, údajně necítí žádnou bolest.

„Nakonec tu rakovinu porazím, a ne ona mě,“ dodal plavec, jehož inspiroval příběh cyklisty Lance Armstronga, jenž po vyléčení rakoviny varlat sedmkrát vyhrál Tour de France.

ČTK