Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Po olympiádě touží i Slováci. Chtějí kandidovat společně s Polskem

Slavnostní zahájení Zimních olympijských her. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavnostní zahájení Zimních olympijských her. | foto: Reuters

BRATISLAVA/VARŠAVA Slovensko by chtělo s Polskem jednat o případném společném uspořádání zimních olympijských her. Podle polské agentury PAP to řekl Peter Chudý, šéf slovenského Sdružení cestovního ruchu Vysoké Tatry, který uvažuje o hrách v roce 2022.

Chudý si myslí, že o této akci by měly jednat nejen obce po obou stranách slovensko-polské hranice, ale i zástupci ministerstev a olympijských výborů obou zemí. "Pokud chceme žádost podat na pořádání olympiády v roce 2022, musíme si pospíšit, protože rozhodnutí padne už za tři roky," připomněl Chudý.

Jednání, o kterém ředitel tatranského sdružení hovoří jako o pokročilém, přerušilo dubnové letecké neštěstí u Smolenska. "Zahynuli při něm dva velcí stoupenci polsko-slovenské olympiády, prezident Lech Kaczyňski a předseda Polského olympijského výboru Piotr Nurowski," řekl Chudý.

Dodal, že zástupci Slovenska a Polska o nápadu společně uspořádat zimní olympiádu naposledy jednali v zimě na olympijských hrách ve Vancouveru. Janusz Majcher, starosta Zakopaného, nejznámějšího střediska na polské straně Tater, je také pro další jednání se Slováky. "Myslím si, že olympiáda v Zakopaném je vynikající nápad, ale vím také, že ji nemůžeme zorganizovat sami. Třeba vzhledem k tomu, že máme nedostatek příjezdových silnic," řekl Majcher.

Chce, aby obě země Tatry propagovaly společně. Podle Majchera by se stejně, jako se to stalo v minulých letech v Itálii nebo v Kanadě, mělo do organizace zapojit velké město. Nejlépe Krakov, který je známý po celém světě. PAP připomíná, že Poprad chtěl zimní olympiádu uspořádat už několikrát.

Ucházel se například o organizaci her, které se konaly v roce 2006 a nakonec je získal Turín. Tehdy kandidovalo i Zakopané, v jehož případě to byl první olympijský pokus, třikrát se ale neúspěšně ucházelo o mistrovství světa v klasickém lyžování.

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Český nároďák se v Minsku postaví Rusům i Švédům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Český nároďák se v Minsku postaví Rusům i Švédům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Český nároďák se v Minsku postaví Rusům i Švédům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!