22. června 2011 14:00 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Práce pro lvíčata: zajistit olympiádu v Londýně

Rozlobený Jakub Dovalil | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozlobený Jakub Dovalil | foto: Reuters

VIBORG/PRAHA Po dnešku už mohou fotbalisté do 21 let vědět, zda příští léto stráví v Londýně. Pokud porazí Švýcarsko, zajistí si kromě postupu na olympiádu i účast ve finále mistrovství Evropy. V opačném případě by je v sobotu čekala olympijská baráž s poraženým z druhého semifinále mezi Španělskem a Běloruskem.

Horší variantu si dopředu ale nikdo nepřipouští. Na turnaj sice vyrazili Češi s předsevzetím neskončit v základní skupině a po dramatické nedělní výhře nad Anglií cíl už splnili, to ovšem neznamená, že by je další úspěchy nelákaly. "Největší tlak z nás spadl, ale v koncentraci určitě nepolevíme," řekl ČTK brankář Tomáš Vaclík.

"Stojíme o to, udělat ještě další krok dopředu," prohlásil i trenér Jakub Dovalil. K tomu bude potřeba vyřadit tým, který jako jediný zatím na turnaji neztratil ani bod a nedostal jediný gól. Kromě toho jsou hráči ze země helvetského kříže také ze všech účastníků nejpilnější ve střelbě na branku. I když byla druhá skupina, ve které chyběli čeští fotbalisté, považovaná za slabší, vynikající bilance stejně zaslouží obdiv.

"Je docela neobvyklé nedostat třikrát po sobě gól, ale třeba je to může tížit. Každá série jednou končí," rozvíjel Vaclík úvahu o tom, že by dosavadní suverenita mohla Švýcary ukolébat. Respekt si soupeř každopádně zaslouží i kvůli svým zkušenostem. Čtyři členové jeho kádru vybojovali předloni zlato na mistrovství světa sedmnáctek, osm už si odbylo debut za reprezentační áčko.

"Udělali v poslední době veliký pokrok," ocenil Dovalil kvality protivníka. Kromě toho český soupeř hojně využívá talenty, které se narodily mimo Švýcarsko. A tak najdete na švýcarské soupisce hráče pocházející z Nigérie, Kosova, Makedonie nebo Chorvatska.

Střelci začnou na lavičce

Proti nim vyrukuje sestava, ve které budou chybět oba střelci gólů proti Anglii. Na svoji šanci si počkají Jan Chramosta i Tomáš Pekhart nejdřív na lavičce stejně jako v neděli. "Beru to sportovně. Když trenér vyzkoušel tuto taktiku naposledy, vyšla mu do puntíku," nedal na sobě znát Pekhart náznak rozladění. Český tým si už dokázal získat v dějišti šampionátu pozornost.

Rozhovor s Dovalilem byl včera několik hodin hlavní zprávou na oficiálních stránkách Evropské fotbalové unie UEFA. Postupem do finále by česká lvíčata připomněla své předchůdce, kterým se v letech 2000 a 2002 povedlo projít do závěrečného zápasu turnaje. A kdo by se nechtěl podobat Petru Čechovi, Milanu Barošovi nebo Tomáši Ujfalušimu. Teď je šance vyrazit v jejich stopách.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!