Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 12 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Do demokratického světa kolektivní vina nepatří, nadšený nejsem, říká právník

Ruské chodkyně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruské chodkyně. | foto: Reuters

PRAHA Podle českého právníka Jana Šťovíčka je rozhodnutí arbitráže CAS o vyloučení ruských atletů z olympijských her v Riu de Janeiro velmi závažným precedentem. Navíc velmi pravděpodobně výrazně ovlivní i verdikt Mezinárodního olympijského výboru, který bude v neděli řešit vyloučení kompletní ruské výpravy kvůli státem organizovanému dopingu.

„Tříčlenný panel měl velmi těžké rozhodování, protože proti sobě stály dva významné právní momenty. A to uplatnění principu kolektivní viny a druhý je boj proti systémovému dopingu,“ řekl Šťovíček v rozhovoru pro Českou televizi. „A rozhodnutí znamená, že je třeba bojovat proti systémovému dopingu i za cenu uplatnění kolektivní viny,“ dodal.

„Můžete to brát dvěma způsoby. Že došlo k očistě a nebudou tam startovat podezřelí sportovci,“ pokračoval Šťovíček. „Ale na druhou stranu jsou i další podezřelé země a je otazník, jak se v jiných zemích povedlo systémový doping vymítit,“ dodal odborník na sportovní právo.

„Je to zásadní rozhodnutí a zásadní precedens. Já z toho nadšený nejsem, protože nejsem zastáncem principu kolektivní viny. Do demokratického světa, právního státu a 21. století úplně nepatří,“ uvedl. „Ale soud se k němu přiklonil a bude to sloužit jako precedens i pro MOV, který má na stole kauzu vyloučení všech ruských sportovců z olympijských her,“ přidal.

Anna Čičerovová na Diamantové lize.
Tyčkařka Jelena Isinbajevová nebude mít šanci získat třetí olympijské zlato.

Podle Šťovíčka, který u CAS úspěšně zastupoval kanoistu Jana Štěrbu, cyklistu Romana Kreuzigera a v současnosti se snaží vybojovat start v časovce v Riu pro Martinu Sáblíkovou, byla rozhodující publikace zprávy nezávislé komise Světové antidopingové agentury WADA.

„Vyplynulo z ní zapojení agentů tajné služby a napojení na státní struktury. To byl zásadní důkaz pro soudní panel,“ uvedl Šťovíček. „Tlaky musely být obrovské, řeší to celý svět. Rusko je velmoc, ale rozhodčí se nenechali zviklat a rozhodli takto tvrdě,“ prohlásil.

Rusko by sice mohlo zkusit verdikt změnit žalobou u švýcarského federálního soudu, to je ale podle Šťovíčka nepravděpodobné. „Trvalo by to tak dlouho, že se o tom ani nedá uvažovat. Takže se to dá považovat za definitivní rozhodnutí,“ uvedl.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...