Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Před olympiádou zuří boj o nový doping

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reprofoto

PRAHA Před osmi lety jí sportovní svět ležel u nohou. Loni ale sprinterská královna Marion Jonesová přiznala, že si v roce 2000 pomáhala zakázanými prostředky. A dodatečně přišla o pět olympijských medailí. THG. Tak se jmenoval steroid, který byl na hrách v Sydney v roce 2000 nezjistitelný a který dopomohl Jonesové ke slávě.

Na letošní Tour de France se objevila látka, o které odborníci říkají, že po ní prahnou všichni dopingovými podvodníci v souvislosti s olympijskými hrami v Pekingu.

Jde o EPO třetí generace zvaný CERA.

Právě tuhle látku našli ve čtvrtek ve vzorku italského cyklisty Riccarda Ricca, jedné z vycházejících hvězd pelotonu, která na letošním 95. ročníku slavného závodu vyhrála dvě horské etapy.

"Na trhu se tahle látka objevila ve formě léku teprve na začátku roku,“ popisuje přední světový expert na krevní doping Michel Audran. "Víme, že ji cyklisté používali už na Giru, takže mě nepřekvapuje, že se vynořila i na Tour. Jen mě udivuje, že už ji laboratoř dokázala odhalit,“ říká Audran.

Co je co

Co je EPO

EPO je zkratka pro erythropoetin, což je lidský hormon umožňující tvorbu červených krvinek. EPO je též možné vyrábět uměle a používá se u vážných poruch ledvin. Jeho nitrožilní podávání zvyšuje výkonnost, protože zvyšuje počet červených krvinek, které přenášejí v organismu kyslík (tedy energii). Proto EPO používají vrcholoví sportovci, zejména ve vytrvalostních disciplínách. EPO je ve sportu zakázán již od roku 1989, první testy se objevily až v roce 2000.

Co je CERA

CERA je EPO třetí generace, coby lék se pod obchodním názvem Micera dostal do distribuce v USA teprve minulý rok a v Evropě až na začátku tohoto roku. Jeho hlavní výhodou proti klasickému EPO je jeho delší setrvání v organismu. Prvním sportovcem, u něhož bylo CERA nalezen, byl cyklista Riccardo Ricco. Podle prvních informací se zdálo, že CERA nebude možné nalézt v klasických vzorcích moči.

Spolupráce s výrobci léků Stejně překvapení jsou i přistižení cyklisté. Nejistota se teď vkrádá i do myslí podvodníků, kteří se „připravují“ na olympijské hry v Pekingu. O vylepšeném krevním dopingu CERA se totiž věřilo, že ještě nějakou dobu bude nezjistitelný. "Je to ukázka toho, že síť se stahuje,“ prohlásil mluvčí Světové antidopingové agentury (WADA) Frederic Donzé.

WADA je totiž v kontaktu s výrobci léčiv a potenciální látky, které by mohli sportovci využívat jako doping, zkoumá ještě před tím, než jdou do oběhu. "S farmaceutickými firmami spolupracujeme velice úzce,“ popsal Dozé.

Francouzská laboratoř tak mohla přistihnout Ricca. Navíc kontroloři si cíleně vybírají podezřelé sportovce – právě Ricco byl podle zákulisních informací na černé listině mezi jezdci na Tour de France. Marion by nyní prý chytili "Kdybychom měli v roce 2000 k dispozici současné testy, tak bychom Marion Jonesovou velmi pravděpodobně chytili,“ tvrdí předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Jaqques Rogge.

Podle něj je právě CERA spolu s růstovým hormonem hlavní látkou, která "frčí“ mezi dopujícími sportovci před hrami v Číně.

"Je pravda, že pořád zůstávají cesty, jak dopovat a nebýt chycen, ale my uděláme vše pro to, abychom podvodníky odhalili,“ prohlásil Rogge.

Dalším druhem dopingu, o němž se šušká v souvislosti s Pekingem, je genový doping. Ale hlavní zbraní na obou stranách dopingové barikády je utajení. "Říkalo se, že kontroloři jsou míle za podvodníky. To už není pravda,“ prohlašuje šéf Tour Christian Prudhomme.

Cenné informace o nových trendech v dopování poskytl na Tour i pokoj ve středu chyceného Španěla Nevada, který byl napěchovaný zakázanými i zcela neznámými látkami, které nyní zkoumají francouzští odborníci.

Martin Prachař

Autor

Martin Prachařmartin.prachar@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chceš bydlení, dej sex. Predátorům nahrává chudnutí kvůli epidemii

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ženy v tísni platí nájem i sexem. Mnohé oběti mají strach, že je pronajímatel vyhodí z bytu, pokud mu nevyhoví. Podle...

Když dostaneš dávky, vracíš. V ghettu lichvář půjčuje z okénka BMW

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na parkovišti za zchátralými panelovými domy s vyhořelými nebo dřevotřískami zatlučenými či zazděnými okny zastavuje...

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!