Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Přetlak a nervozita. H+H hrozí, že nebudou v Riu obhajovat stříbro z Londýna

Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká by stříbro z Londýna obhajovat nemusely. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká by stříbro z Londýna obhajovat nemusely. | foto: Mafra - Alexandr Satinský

PRAHA Čtyřhra, parádní disciplína českého tenisu. Týmová soutěž v jinak převážně sólovém sportu. Deblová vítězství v poslední době rozhodovala o cenných triumfech ve Fed Cupu. Teď se však na kurtech rýsuje zvlášť zapeklitá situace.

Na olympiádě v Riu mohou do čtyřhry nastoupit jen dva páry z jedné země. To znamená, že se do nominace nevejde nejméně jedna dáma z pětice Šafářová, Hlaváčková, Hradecká, Plíšková, Strýcová.

Přitom Lucie Šafářová loni získala dva grandslamové tituly s Američankou Mattekovou-Sandsovou.

Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou též dobyly dvě trofeje z největších turnajů a před čtyřmi lety v Londýně dosáhly na stříbrné olympijské medaile.

Karolína Plíšková s Barborou Strýcovou se blýskly v rozhodujících bitvách loňského finále Fed Cupu proti Ruskám a letošního 1. kola proti Rumunkám.

Napoví žebříček, rozhodne svaz

Každá z těch pěti by si zasloužila šanci předvést se na akci, která se koná jen jednou za čtyři roky. Žádná nehodlá dobrovolně oželet tu jedinečnou příležitost.

„Výsledky v deblu mám teď opravdu výborné, určitě bych si v Riu věřila,“ prohlásila Šafářová na turnaji v Praze, kde se potkala se všemi svými „sokyněmi“.

Češky v žebříčku čtyřhry

5. Šafářová 5885 bodů
10. Hradecká 4645
12. Hlaváčková 4355
24. Karolína Plíšková 2736
34. Strýcová 2145
53. Krejčíková 1490

„Hodila jsem za hlavu svou singlovou kariéru, abych se dostala na olympiádu,“ řekla Hlaváčková.

„Taky Lucka (Hradecká) kvůli ní obětovala několik turnajů. Je pro nás jedním z největších cílů. Myslím si, že na ni patříme. Máme zkušenosti. Půjde jen o to, aby nás nominovali, což věřím, že by měli.“

Měli by? Toť otázka. Pět kandidátek, čtyři místa. Jak a kdo tenhle hlavolam vyřeší?

Výrazně napoví světový žebříček po Roland Garros na začátku června. Členky výpravy do Ria včetně dvojic pro čtyřhru pak určí český tenisový svaz s přihlédnutím k pravidlům, jež stanovila ITF.

Hráčka Top 10 má právo si k sobě vybrat jakoukoliv partnerku. Nyní je Šafářová pátá a Hradecká desátá. Leccos se však může změnit za měsíc v Paříži, kde Šafářová obhajuje titul a Hlaváčková s Hradeckou postup do semifinále.

Kdo pojede do Ria

Za každou zemi mohou ve čtyřhře podle nominačních kritérií ITF nastoupit jen dva páry. Hráčky z Top10 deblového žebříčku WTA mají právo vybrat si partnerku. Do deblové nominace navíc zasahuje i kvóta na celkový počet tenistek z jedné země – šest hráček, z toho čtyři singlistky a dvě deblistky.

Do olympijského pavouka se pak tenistky porovnají podle umístění v pořadí WTA Tour. Zároveň nemůže žádný stát na hrách reprezentovat víc než šest tenistek, z toho jsou čtyři singlistky – v současné situaci Petra Kvitová, Šafářová, Plíšková a Strýcová.

Nabízí se několik řešení zvláštního rébusu. Zůstanou-li pohromadě H+H a fedcupové zachránkyně Plíšková se Strýcovou, byla by „navíc“ Šafářová.

Ale proč by právě ona měla být obětí brazilského přetlaku? A co když bude právě ona na žebříčku z krajanek nejvýš?

A vybere si k sobě Barboru Krejčíkovou či Květu Peschkeovou? Pak by se rázem do kvóty nevešla oblíbená „Háčka“, výrazné postavy z Londýna, kde na stupně vítězů kráčely v holínkách.

Strýcová: Chci hrát s Karolínou

„Rády bychom si s Andy zopakovaly zážitky vyšperkované stříbrnou medailí,“ říká Hradecká. „Byla nádhera bydlet ve vesnici a poznat olympijskou atmosféru.“

Sehrané duo H+H ji ovšem poznalo jen proto, že mu účast ne úplně dobrovolně přenechala Peschkeová.

Ocitla se v autu, neb oslovila Hradeckou, která se nehodlala trhnout od Hlaváčkové. Co když se teď situace obrátí a na ocet zůstanou stříbrné slečny z Londýna?

Ani tuhle variantu nelze vyloučit. „Možností je víc, zatím to úplně neřešíme. Nechávám tomu volný průběh,“ řekla flegmatička Plíšková.

To její kamarádka Strýcová má jasno: „Chtěla bych hrát s Karolínou. Ale všechno záleží na žebříčku po Paříži. Jedna z nás bude muset z kola ven. Já se do poslední chvíle budu snažit, abych v Riu hrála singla i debla.“

Rozuzlení spletité situace ale zdaleka nezáleží pouze na ní.

,

České no-go zóny: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Cejl, Brno | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

V Německu se žáci chrání proti infekci i při hodinách. Pokud nemají roušky,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...