20. srpna 2016 15:00 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Pro medaili udělám vše, hlásí obhájce zlata Kulhavý. Soupeřem mu bude i Sagan

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Jaroslav Kulhavý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Kulhavý. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Rio de Janeiro Čtyři Češi zasáhnou do závodů cross country horských kol, které uzavřou cyklistický program na olympijských hrách v Riu de Janeiro. V sobotou se na start postaví Kateřina Nash, v neděli pak čeká cesta za obhajobou zlata z Londýna Jaroslava Kulhavého, s nímž budou v pelotonu Ondřej Cink a Jan Škarnitzl.

„Mám obrovskou motivaci získat další medaili. Udělám všechno, aby se to podařilo,“ uvedl Kulhavý. Jeho největšími soupeři budou Švýcar Nino Schurter a Francouz Julien Absalon. Oba jsou pětinásobnými mistry světa v cross country, ale zatímco Schurter má na kontě z OH „jen“ stříbro a bronz, Absalon triumfoval dvakrát v Aténách 2004 i Pekingu 2008.

V Londýně vyzněl souboj dvou velkých rivalů a zároveň vrstevníků pro Kulhavého až v poslední zatáčce, kdy favorizovaného Schurtera zaskočil. „Víme, jak ten druhý závodí. Nino posbíral těch vítězství víc. Ale když už jsme spolu zůstali jen my dva a rozhodovalo se mezi námi, bilance je úspěšnější pro mě. Kdyby ta situace nastala v neděli, zase bych si věřil,“ prohlásil jednatřicetiletý Kulhavý.

„Myslím, že formu má. Jde spíše o to, aby byl v tom patřičném klidu a to si myslím, že je. Je zdravě nabuzený na závod. Je tam deset lidí, kteří mohou teoreticky pomýšlet na medaili a ta trojka Jára, Absalon a Schurter, která je velice silná. Tahle trojka si to bude dávat,“ řekl trenér Kulhavého i české reprezentace Viktor Zapletal.

„Nino je výkonnostně stabilnější, ale ještě se mu nepodařilo vyhrát olympiádu a i pro něj je velmi nepříjemné, když zjistí, že tam toho Járu má. Když v půlce závodu zjistí, že má Járu stále za sebou, tak je to pro něj problém. Jakmile Jára vycítí, že by mohl jet o dobré umístění, tak je velmi obtížně porazitelný,“ doplnil Zapletal.

Kulhavému se čím dál více přibližuje Cink. Mistr světa z roku 2012 v kategorii do 23 let získal loni na seniorském MS bronz, na který letos navázal třetí příčkou z evropského šampionátu a při domácím MS byl čtvrtý.

Oživením závodu bude start úřadujícího mistra světa na silnici Petera Sagana. Slovenskému cyklistovi nevyhovoval profil silničního závodu v Riu, a proto se vrátil ke svým kořenům do terénu. „Jsem hrdý na to, že pojedu nejdůležitější závod roku v kalendáři horských kol. Nebude to snadné, ale jsem na tuhle výzvu připravený,“ prohlásil Sagan.

Do počtu nechce být ani Nash

Vysoké ambice bude mít zkušená Kateřina Nash, která chce povedeným vystoupením uzavřít svá vystoupení pod pěti kruhy. Bývalá běžkyně na lyžích je již na páté olympiádě. Z lyží i svých startů na kole má několik medailí, ale na tu olympijskou stále čeká.

„Vždycky se snažím podat nejlepší výkon a bojovat o nejlepší pozici. Letos je to hodně vyrovnaný, tak deseti holkám to může vyjít. Vždycky jedu bojovat o medaili. Hodnotím závod podle výkonu, nejen podle výsledku. Ale ambice jsou ty nejvyšší,“ uvedla Nash, která byla v Atlantě 1996 při premiéře horských kol devatenáctá a před čtyřmi lety v Londýně čtrnáctá.

Jaroslav Kulhavý.
Jaroslav Kulhavý.

Pojede se na 4,85 kilometru dlouhém a zajímavém okruhu. „Líbí se mi, je to trochu techničtější trať než ta minulá, zajímavější. Moderní biková trať. Mám z ní dobrý pocit,“ uvedla Nash.

„Trať je podobná jako v Londýně. Většinou se jede po písku, do toho jsou kameny. Tady je trošku těžší, s jedním delším kopcem. Uvidíme, jestli bude horko. Momentálně na neděli hlásí déšť a ochlazení, což by bylo trošku lepší. Klidně i déšť, hlavně ne totální horko, které závod dělá ještě mnohem náročnějším,“ přeje si Kulhavý.

Závody žen i mužů začínají shodně v 17:30 SELČ.

ČTK
  • 1Diskuse