6. srpna 2016 8:00 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

Rio je nejen o medailích aneb olympiáda ve stínu dopingového skandálu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Bývalá brazilská volejbalistka Isabel Carriesová s olympijskou pochodní. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalá brazilská volejbalistka Isabel Carriesová s olympijskou pochodní. | foto: ČTK/AP

RIO DE JANEIRO / PRAHA Vyhraje Usain Bolt potřetí za sebou tři zlaté medaile? Která země bude nejúspěšnější? A jak si povedou Češi? Nejen tyto otázky zajímají fanoušky na startu letošní olympiády v Riu de Janeiro. Svět probírá i další témata.

Brazilské pořadatelství

Přiklepnutí letní olympiády Brazílii bylo hodně kritizováno, spekulovalo se dokonce o úplatcích. Z krátkého hospodářského boomu se země vrátila do hluboké krize a příliš jí nepomohlo ani pořádání fotbalového mistrovství světa před dvěma lety. Brazílie mohla mít díky němu při výstavbě sportovišť a infrastruktury náskok, jenže skutečnost je jiná.

Online reportáž z olympijských her 2016

Řada staveb se dodělává na poslední chvíli, na dalších komplexech se negativně podepsal okleštěný rozpočet a organizátoři si od výprav museli vyslechnout už řadu stížností: na špinavou zátoku Guanabara, na jídlo či nedostatky v ubytování. Tenistka Lucie Šafářová, která je už na třetích hrách, prohlásila: „Rio je z nich zatím nejhorší.“ Brazilci spoléhají, že neduhy vytlačí pohodová atmosféra.

Bezpečnost

Brazílie je nechvalně známá kriminalitou, jednou z největších na světě. Rio de Janeiro má přitom na této nálepce velký podíl. Přestože v ulicích bude na bezpečnost dohlížet 85 tisíc vojáků a policistů, dvakrát víc než před čtyřmi lety v Londýně, početným krádežím zřejmě nezabrání. Navíc stejně jako během fotbalového Eura ve Francii existuje hrozba teroristického útoku.

Virus zika

Virus přenášený komáry se loni začal dramaticky šířit v Latinské Americe. Možnost nákazy vyvolala obavy imezi olympioniky, především ženami, u nichž by v případě brzkého těhotenství nemoc mohla poškodit plod. Někteří sportovci však za údajné nebezpečí skryli skutečné důvody, proč do Ria nejeli. Ať už byly jakékoli. „Hrozba ziky hrám nepomohla, i když za první dny pobytu jsem tu komára ani neviděla,“ popisuje tenistka Andrea Hlaváčková.

Stín dopingového skandálu

Už tři čtvrtě roku otřásá sportovním světem obří dopingová aféra, která se týká především ruských atletů. Těm bylo kvůli centrálně řízenému dopingovému programu a nedostatečné nápravě systému plošně zakázáno na hrách reprezentovat. Jedinou výjimku tvoří dálkařka Klišinová žijící v zahraničí.

Tresty za doping zasáhly i do dalších odvětví, což ztenčilo ruskou výpravu o více než stovku účastníků (kritéria splnilo 387 sportovců, startovat zatím může 271). Mezinárodní olympijský výbor dokonce zvažoval trest pro všechny tamní sportovce. Pro jejich účast pak stanovil přísná kritéria: nesměli být zmíněni ve zprávě antidopingové agentury WADA či mít v minulosti trest za doping.

Slavnostní otevření Českého domu na olympijských hrách 4. srpna v Riu de Janeiro.
Trénink kanoistů v olympijském Riu.

Situace okolo ruských sportovců však v posledních dnech nabrala nový směr. Mezinárodní sportovní arbitráž CAS uznala odvolání ruských veslařů Karabelščikovové a Podšivalova a plavkyně Jefimovové, kteří nesměli startovat v Riu kvůli dřívějšímu trestu. Podle CAS jde o nepřípustný dvojí postih, případy se vrátí k mezinárodním federacím. Čtvrteční verdikt otvírá možnost startu v Riu i pro další ruské reprezentanty.

Nové sporty

Oproti hrám v Londýně do olympijské rodiny přibyly dva sporty – ragby a golf.

Ragby se na olympiádě naposledy představilo v roce 1924. Nyní se tato hra vrací, i když kvůli náročnosti a časovým důvodům (turnaje se stihnou za tři dny) „jen“ v sedmičkové podobě. Velmoci Nový Zéland, Austrálie, Francie nebo Fidži chybět nebudou, i když hvězd velkého ragby se ukáže jen pár.

Golf čekal na svůj návrat ještě déle, součástí programu her byl pouze v letech 1900 a 1904. Zatímco řada mužských golfových osobností se z účasti pod pěti kruhy omluvila, golfistky si start nenechaly ujít, mezi nimi ani česká naděje Klára Spilková.

Nejúspěšnější

Největšími taháky her jsou sprinter Usain Bolt (zvlášť jeho souboj snapraveným dopingovým hříšníkem Jutinem Gatlinem) či Michael Phelps. Největší úspěch má však sklidit americká gymnastka Simone Bilesová, jíž časopis Time předpovídá hned pět zlatých.

Pořadatelská země bude jistě sledovat především snahu svých fotbalistů o získání premiérového olympijského titulu. K triumfu jí má dopomoci i kanonýr Neymar.

A která země bude nejlepší vcelkovém pořadí? Před čtyřmi lety to byli Američané, kteří získali 104 medailí, z toho 46 zlatých. Podobné to má být i letos, tvrdí ekonomové z investiční banky Godman Sachs. Čechům předpovídají čtyři zlaté.

Ve stínu dopingu a s novými sporty

  • 0Diskuse